Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chceme peníze z cigaret?

3. 7. 2013

Lumír Šarman, 25. června 2013

Na konci minulého týdne přinesla zpravodajská média zprávu o tom, že se většina ministrů zdravotnictví členských států Evropské unie shodla na přísnější regulaci prodeje tabákových výrobků. Zhruba jde o to, že všechny značky v EU prodávaných cigaret budou mít stejně (nezajímavě) vypadající krabičku, na které bude 2/3 zabírat varování před poškozením zdraví. Za pár let si kuřák už nekoupí cigarety s příchutí (nejčastěji mentolovou). Návrh ještě musí projít Evropským parlamentem.
   Česká republika byla proti přísnější regulaci (stejně jako Bulharsko, Rumunsko, Polsko, non-smoking.jpgSlovensko a Maďarsko) a zajímavé je, že ji zastupovali lidé z ministerstva zemědělství nikoliv zdravotnictví. Zaslechl jsem argumentaci, jíž se prý hájila česká delegace. Prý u nás hrozí, že snížení prodeje cigaret sníží příjmy státního rozpočtu a povede k propouštění. To jsou pravdivé, ale velice zavádějící argumenty. Pravdivé jsou stejně jako skutečnost, že většina států velice slušně vydělává na prodeji drog (alkohol, cigarety) a zbraní, protože na ně uvaluje speciální daň. Když se bude prodávat méně cigaret, je logické, že část lidí z jejich výroby bude bez práce. Zavádějící jsou tyto argumenty proto, že naprosto ignorují náklady na léčbu (a umírání) nemocí způsobených kouřením. Šokující údaje o tom lze najít například na serveru Kuřákova plíce zde.
   Moc se mi líbila reakce irského ministra zdravotnictví (Irsko teď předsedá EU). Parafrázuji: „nesmíme nikdy, zdůrazňuji nikdy, dávat proti sobě ekonomický přínos a lidské životy.“
   Pojďme na úroveň měst a obcí. Jsou takové, které na svém území povolují herny s automaty, protože z nich mají slušný příjem do svého rozpočtu. Nevadí jim, že se mnoho rodin dostane do ekonomických problémů. Jsou obce, které takové peníze nechtějí, protože vznikly v morálně pochybném podnikání. Chceme tedy peníze z prodeje cigaret nebo zdravější obyvatele? 
  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář