Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čeští lvi a tsunami

17. 3. 2013

Lumír Šarman, 4. března 2013

V sobotu 2. března večer byly vyhlášeny České filmové ceny za rok 2012 (Český lev 2012). DPH se kvůli tomu nevrátí zpět o jedno procento, naše platy nevzrostou a přesto bych rád napsal na téma Film a my pár řádků.
   U členů České filmové a televizní akademie to za rok 2012 na celé čáře vyhrál a celkem devět ocenění získal film „Ve stínu“ – detektivka z padesátých let minulého století v hlavní roli s výborným Ivanem Trojanem. V historii českých filmových cen zatím jenom jeden film získal ocenění více. Možná si vzpomenete na „Je třeba zabít Sekala" (10 cen).
   the-impossible-poster05.jpgTýden před vyhlášením Českých lvů jsem se v kině podíval na španělský snímek „Lo Imposible“, který byl do češtiny nápaditě překřtěn na „Nic nás nerozdělí“. Jde o pravdivý příběh rodiny, kterou na konci roku 2004 v Thajsku při dovolené zasáhla ničivá vlna tsunami. Vyprávění skvěle balancuje na hraně barvitého popisu hrůzné události a dojemného kýče. Vyzdvihuje sílu rodinných pout, které nakonec pomohly všem členům té skutečné španělské rodiny přežít. V době, kdy žebříčku návštěvnosti  filmů vévodí Troškovy až příliš snadno stravitelné Babovřesky, je film o základních lidských hodnotách zajímavou alternativou pro všechny, kteří ještě chtějí v kině myslet.