Jdi na obsah Jdi na menu
 


Budou prvňáci v Lomnické škole psát novým písmem? Zatím ne.

8. 5. 2013

Lumír Šarman 19. dubna 2013

Comenia Script (CS) je písmo, které bylo od roku 2010 pod dohledem ministerstva školství cs.jpgtestováno na 33 základních školách. Pokud máte doma budoucího prvňáka, pravděpodobně o tom něco víte. Přesto neuškodí pár základních informací. Autorkou nového písma je grafička a výtvarnice Radana Lencová. Na svých stránkách (http://www.lencova.eu/cs/uvod/comenia_script) uvádí: „Comenia Script je praktické psací písmo pro děti, které je jednoduché, moderní a současné. Má sloužit jako základní psací tvar, který bude obohacen o individuální tendence každého písaře, který si písmo přizpůsobí… zohledňuje psaní i dysgrafikům a levákům". Oficiální stránky projektu ověřování vhodnosti písma najdete zde.
   V posledních týdnech se ve sdělovacích prostředcích objevily nové informace o písmu CS, kterým možná budou psát budoucí generace v naší zemi. Prý jsou první výsledky testování ve školách pozitivní, ale nechystá se plošné zavádění. Mimo jiné i proto, že učebnice a pomůcky pro výuku jsou velmi nákladné.
   Zeptal jsem se tedy na názor ředitelky Základní a mateřské školy v Lomnici nad Lužnicí Jany Mlnaříkové a ona mi napsala:


       „O zavedení písma Comenia Script zatím neuvažujeme. Těch důvodů je několik:

  1. V současné době je na naší škole v každém ročníku pouze jedna třída. Aby se vyučovalo písmo CS, je nutný souhlas všech rodičů. Pokud jsou paralelní třídy, není problém rozdělit žáky podle zájmu rodičů. Ale jak bychom postupovali my, pokud 5 rodičů nebude souhlasit? Budeme učit všechny děti oba typy?
  2. V případě změny bydliště (a následně školy) je velmi malá pravděpodobnost, že další škola bude písmo vyučovat.
  3. Určitě víte, že i názory odborníků se různí – CS nepodporuje rozvoj jemné motoriky, žáci se budou setkávat běžně s psaným písmem – neumí jej číst…
  4. Finanční stránka rozhodně také není zanedbatelná.

    Připouštím, že může nastat situace, kdy většina škol bude vyučovat CS a MŠMT bude jej podporovat i finančně a bude situace opět jiná. Nyní ale o písmu neuvažujeme.“

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář