Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bezradnost voliče

13. 9. 2013

Lumír Šarman, 30. srpna 2013

Na konci října půjdeme opět k volbám. Poslanecká sněmovna České republiky od tohoto týdne neexistuje. Poslanci poprvé od roku 1989 rozpustili sami sebe (a pak že si kapři rybník nevypustí, chtělo by se odporovat jednomu lidovému pořekadlu).  Prezident Zeman rozhodl o vyhlášení termínu voleb do tohoto zákonodárného sboru na 25. a 26. října.
   Koho volit? Víte to? Máte už jasno? Pokud jste příznivci některé z opozičních stran, asi jasno máte. Vaše strana možná už mnoho let nevládla a je tudíž odpočatá a připravená si to vyzkoušet. Pokud jste v minulých volbách volili některou ze stran bývalé koalice, tak teď možná tápete, jestli svou volbu zopakovat nebo ne.  Já tedy tápu a dost.
   Hlavní strany tak zvané pravice ODS i TOP 09 nás začaly preventivně strašit levicovou volby.pngtotalitou. Myslí si snad, že je rozumní voliči budou vnímat jako strážce těch správných (pravicových) hodnot? Když vláda, kde obě strany tvořily většinu, skončila do značné míry díky stejné věci, proti které měla bojovat? Když předseda vlády, člověk věřící, nechal celý projekt umřít díky nezvládnutým citům ke své asistentce? Když v ODS už není navenek žádný silný a přesvědčivý lídr, který by za sebou měl sjednocené řady spolustraníků odhodlaných jít naplno do změn, které jsou potřeba? Když Top 09 je mediálně vlastně jen až příliš bohorovný Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg jako by se někam vytratil? Bohužel to spíš připomíná nabídku cestovních kanceláří v krásném katalogu, ale s nedostatkem kapitálu potřebným na řádný provoz.
   A útěk k novým subjektům jako jsou ANO 2011, SPOZ nebo Úsvit přímé demokracie demagoga Okamury? Co když to dopadne stejně jako s Véčkaři pana Bárty?
   Demokracie je náročná. Náročná na čas, kdy se o věcech diskutuje, ale náročná i na čas každého občana, protože vyžaduje, aby se lidé zajímali o dění kolem sebe. Aby se zajímali o kandidáty a jejich strany. Aby nakonec vybrali tu nejlepší možnost a vhodili ji do volební urny. S vědomím, že se možná ukáže, jaký to byl omyl. Jenže odbýt to naštvaným: „To stejně nemá cenu, všichni jsou stejní a proto k volbám nejdu!“, je ještě větší omyl. Demokracie má být vládou lidu a jako taková není tudíž bez lidu možná. Z historie víme, jak toho někteří lidé umí využít…
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář