Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bez cenzury od paní starostky

28. 10. 2013

Lumír Šarman, 13. října 2013
      
Do schránky nám dorazily nové Lomnické listy a v nich jsem našel překvapení. Barevný list s podivným názvem „Bez cenzury“ upoutal hned mou pozornost. Že by se někdo pokusil využít roznos oficiální radniční tiskoviny a vpašoval do ní nějaké spiklenecké sdělení? Proč a kdo by to dělal? Překvapení se skutečně konalo – autorkou je nejvyšší představitelka města!
   Nedá mi to a trochu dílo paní starostky rozeberu. Už název Bez cenzury evokuje, že jinde jsou příspěvky (paní starostky?) cenzurovány. Je nebezpečné zahrávat si s některými pojmy. Definice s Wikipedie říká: „Cenzura je kontrola a omezování sdělování informací – ať už předávaných mluveným slovem, tiskem nebo dalšími formami vyjadřování. Bývá zřizována státem, náboženskou organizací, armádou, vedením firmy apod. Slouží pro udržení ideologického monopolu, uchování státního, firemního či vojenského tajemství nebo uchování censure.jpghlásaných morálních principů. Cenzura se obvykle týká veřejně sdělovaných názorů, ale v dobách nesvobody je kontrolováno i soukromé sdělování názorů. Součástí cenzury bývá i kriminalizace toho, kdo by se cenzuru snažil obejít.“
  Chvíli jsem přemýšlel, co je to za znak vlevo nahoře na titulní straně a snad jsem na to i přišel – znak starostky! Její iniciály v kombinaci se třemi smajlíky sice vyznívají, paní starostka promine, poněkud naivně, ale znak to je.
    Hlavním textem Bez cenzury je Sloupek pro starostku, který začíná vysvětlením, které je v přímém rozporu nejenom s názvem, ale i textem tiskoviny. Paní starostka vysvětluje, že na radnici není konflikt, a že sama vydává Bez cenzury proto, že jí to (sdělování informací) ukládá zákon o obcích. Doplňuje tedy v LL nezveřejněný obsah jednání zastupitelstva z 2. 9. 2013. Ve stejné logice odpovídá paní starostka i na dotazy občanů. Proč ale Bez cenzury obsahuje i text PhDr. Rameše o vzniku Československa, hádanku s fotografií, opravdu „hluboký“ volební vtip a plochou doušku Na čem pracuji, to nechápu. To přece s děním ve městě nemá skoro nic společného…
   Starostka města je jeho nejvyšší představitelkou – takovou ředitelkou firmy, kterou vlastní všichni občané. Pokud si nedokáže vyjednat s redakční radou obsah měsíčníku, která město vydává a pak vydá vlastní doplněk, navíc s krajně nešťastným názvem, je něco špatně. Kolikátý už je to signál ukazující oslabenou (nebo nekompetentní?) pozici Ivy Novákové na radnici? Myslím si, že to byl od paní starostky naprosto promyšlený tah – výkřik. Jenže směrem ke komu?   

 

Miniaplikace

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář