Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktivní zálohy armády pomáhají při povodních 2013

19. 6. 2013

Jaromír Beránek, 4. června 2013

Protože 2. června intenzivně pršelo, pozvolna jsem zažíval nedělní oběd u televize a se zájmem jsem sledoval povodňové zpravodajství. Večer jsme měli s manželkou v plánu večeři v restauraci, protože 2. června máme i výročí svatby.  Najednou zazvoní telefon – kamarád z roty aktivních záloh se ptá, zda bych nemohl přijet do Č. Budějovic pomoci stavět protipovodňovou bariéru.  Ani chvíli jsem nezaváhal a začal jsem balit, když zvoní telefon podruhé a stejnou otázku mi položí sám velitel roty.  Zhruba za půl hodiny jsem byl v kasárnách, kde již čekali kluci a další průběžně přicházeli.  Za další půlhodinu jsme již byli na Jiráskově nábřeží.  Při pohledu na valící se vodní masu se až tajil dech. Rozdělili jsme se do 5 skupin a začali jsme s montáží protipovodňové zábrany (zábrana je tvořena ocelovými sloupky, které se ukotvují do betonového základu, a mezi ně se vkládají hliníková hradidla. Bariéra lemuje Jiráskovo nábřeží mezi Dlouhým mostem na Husově třídě a Novým mostem na Strakonické ulici v délce cca 2 km a její výška se pohybuje cca mezi 50 až 150 cm, většinou asi 1 m).
Mezitím přicházeli další kluci z roty (sešlo se nás zhruba 40), připojili se k nám hasiči, protipovodnova_stena_vii.jpgpracovníci celní správy i běžní občané. Konečně jsem ocenil fenomén dnešní mládeže – Facebook.  Jakýsi mladík se mně zeptal, zda ještě potřebujeme pomocníky. Když jsem řekl, že ano, vyťukal něco do mobilu a během půlhodiny se přihlásilo ještě asi 10 lidí. Večer dorazili ještě vojáci z Tábora, a tak lidí na práci bylo dost, takže teoreticky by stavba mohla být dokončena poměrně brzy.  Navíc naše rota již měla s výstavbou tohoto hrazení zkušenosti, protože jsme si ho v rámci výcviku nasucho postavili a zbourali již loni v listopadu. Jenže… Po celou dobu montáže stěny váznul ze strany města přísun materiálu, jak hradidel, tak sloupků i spojovacího materiálu. Některé lidi to neustálé čekání tak otrávilo, že raději odešli.  Nakonec bylo dílo přece jen dokončeno, i když podstatně později, než bylo nutné.
Mile mě překvapilo s jakou ochotou a zájmem se jak vojáci aktivních záloh, tak i ostatní občané do práce zapojili. Přitom benzin, popř. jízdenku, a stravu si každý z nás platí sám, nehledě na to, že ráno musí nevyspalý do práce. Pršelo po celou dobu stavby, sice drobně, ale vytrvale, takže také nic příjemného. Trochu mě to naplnilo optimismem, v poslední době jsem měl s lidmi kolem sebe spíše negativní zkušenosti. Přece jen to vlastenecké cítění a snaha pomoci bližnímu svému zvítězily nad nezájmem a lhostejností k problémům druhých. Teď to snad pochopili i ti, kteří považují činnost aktivních záloh za hraní na vojáky za peníze daňových poplatníků.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář