Jdi na obsah Jdi na menu
 


Země se točí dokola

2. 2. 2012
Jiří Kos, 9. ledna 2012

   Jistý člověk mi kdysi předhodil tvrzení, že naše Zeměkoule je vlastně velký kus šutru, který se zeme.pngpo velkém třesku během biliónů let zakulatil a díky přítomnosti vody a optimálních podmínek se na něm postupně vytvořila flóra a fauna. S pojmenování kusu šutru zásadně nesouhlasím. Země je pro mě živá věc a právě díky její aktivní činnosti na ní vznikl život.
   Země má srdce – žhavé jádro a to tepe stejně jako člověku. Má žilky, žíly a tepny, kterými proudí životodárná voda, oceány jako ledviny, kde se voda pročistí a odpaří, aby zase ve formě deště spadla na povrch. Země jako člověk občas plynuje a někdy za pomocí sopečných otvorů vyplivne žhavý hlen, aby si ulevila. Země má pokožku z trávy, vlasy z lesů a jezera jsou její oči. Když jí ubližujeme, brání se a občas se na lidi i rozzlobí. To potom rozvlní své vody nebo se zatřese, aby si tak odpomohla od problémů. 
   Země se točí dokola, kolem slunce, jehož paprsky potřebuje. Stejně tak dokola se na ní střídají roční období a můžeme si být jisti, že po zimě přijde zase jaro a potom léto. Vzniká na ní nový život a ten starý musí zanikat. Jsou to zákony přírody – zákony Země.
   Proto si musíme Zemi chránit a všechno to, co je její součástí – její srdce, její žíly a tepny, její ledviny, její pokožku, její vlasy... Aby vydržela další miliony let a dala život našim potomků.
   Ať  rok 2012 přinese lepší vztahy mezi člověkem, Zemí a přírodou.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář