Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trnitá cesta ke kráse

17. 6. 2012

Kateřina orlová, 17. června 2012

Zahradník v dalekém Holandsku pečuje o semínko, ve správný čas ho vloží do země, nastaví mu správné podmínky, příjemné teplo, dostatek světla, náležitou vláhu, málo průvanu. A semínko vypučí a roste z něj květinka, věc čistě pro potěchu oka a duše, pěstovaná jistěže i pro obživu a obchod. Možná holandský zahradník květiny řízkuje, ale podmínky jim zajišťuje stejně pozorně.
   Sazeničky Holanďan pečlivě zabalí, doveze pravděpodobně přes zprostředkovatele na letiště, kde se květiny naloží a přelétnou do českého ráje. Na letišti ve velkém českém městě komoditu vyloží a prodejci ji rozvážejí do dalších českých měst, městeček a vesnic.
Nebo o semínko pečuje zahradník třeba ve Vodňanech, zajišťuje mu náležité podmínky, příjemné teplo, dostatek světla, náležitou vláhu… a když je ze semínka květina-dítě, naloží ho do dodávky a rozveze po blízkém i dalekém okolí do zahradnictví či květinářství.
Nebo květiny množí řízkováním pěstitel v sousední vesnici. Chová je jako oko v hlavě v ideálních podmínkách, nastaví jim příjemné teplo, dostatek světla…
   Sazeničky si koupí nadšení a po černobílé zimě nadržení zákazníci například v naší Lomnici. Zasadí je do truhlíků, a když nastanou správné podmínky, příjemné teplo, dostatek světla, málo průvanu, postaví je na parapet na ulici, aby to snad nedejbože bylo kolem nás hezčí a příjemnější, a zajišťují mu dostatečnou vláhu.
   Ze sazeniček rostou nadějné květiny, které nemají nic jiného na práci než růst a těšit lidské oko a duši.
   V pátek nebo v sobotu v noci jdou kolem parapetu po týdnu udření a nyní již správně zrelaxovaní obyvatelé. Jak je ta krása uhrane, urvou kytičkám hlavičky. Nebo je vyrvou i s kořeny. A rozdupou. Nebo ještě rozlámou truhlík, ach, jak je to snadné, jak je to krásné.
Vzdáleně, ale opravdu velmi vzdáleně mi to připomíná, jak je těžké počít, donosit, porodit a vychovat člověka, a jak rychle a snadno pak přičiněním druhého může ztratit jediným výstřelem, jedinou ranou život.
   To však už zavání ženskou logikou, květnatými asociacemi. Ba co hůř, zavání to zhoubným pacifismem, který pořád ještě není moderní.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář