Jdi na obsah Jdi na menu
 


Senátní volby jsou za námi

5. 11. 2012
Lumír Šarman, 22. října 2012

Paradoxem zastupitelské demokracie je, jak se v posledních letech potvrzuje stále dokola, že o budoucnosti pasivní většiny rozhoduje aktivní většina. Nejinak tomu bylo i minulý víkend, kdy se konalo druhé kolo senátních voleb. Pro připomenutí - volilo se v jedné třetině volebních senat.jpgobvodů České republiky. Takto se každé dva roky odměňuje třetina senátu.
   Prvního kola se z celkového počtu 2,8 milionu právoplatných voličů odebralo k urnám jenom 975 tisíc, což bylo 34,9 %. V druhém kole to bylo ještě podstatně méně. Přišlo pouze 520 tisíc občanů. Volební účast tak činila necelých 19 %. Přišel tedy každý pátý volič a čtyři zbývající zůstali doma. Možná teď nejsou spokojeni s tím, jak to dopadlo. Docela pravděpodobně ale mnoho z těch, kteří zůstali doma, ztratilo prostě o druhou komoru parlamentu zájem. Možná se tak stalo po mediální masáži o nepotřebnosti druhé komory, kterou periodicky zažíváme. Možná je to výsledek frustrace nad velkou politikou. Komunálních ani krajských voleb se nízká účast zatím příliš netýká.
   Ať tak nebo tak, jedna pětina voličů rozhodla za zbývající pětiny čtyři. Senát dostal oranžovější barvu, červené naštěstí nepřibylo. Demokracie zatím nemá lepší mechanismus, jak vybírat správné kandidáty. Bude dobré, když si to ti, kteří k volbám nechodí, uvědomí.
   Podrobné výsledky voleb najdete jako vždy na www.volby.cz.