Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řekové přestali vnímat své bohy

20. 5. 2012

Jiří K o s

   Časy kdy mocnému Řecku vládnul bůh Zeus společně se svou manželkou Hérou jsou greece.pngnenávratně pryč. Řekové zjistili, že hora Olymp nemůže být sídlem Bohů, jak si jejich dávní předci mysleli, a proto je přestali vnímat a uctívat. Místo toho se zbožně obrátili k Bruselu, kde sídlí novodobé božstvo, jemuž se říká EU, a začali se klanět bývalému francouzskému presidentovi Sarkozyho a jeho pravé ruce německé kancléřce Merkerové. Jenže ti dva mají k Diovi a Héře hodně daleko a na nějakém Řecku jim v podstatě pranic záleží. Asi tu chybí obětavý bojovník podobný Herkulovi, který by propast mezi Řeky a zbožňovanou Evropskou unií dokázal přemostit. Další osudovou chybou se stalo, že si velká většina Řeků žila ve své zemičce podobně jako ti olympští bohové – komfortně a v sociálním blahobytu. A to se jim nakonec vymstilo.
   Jsem odpůrce Evropské unie a ať se na mě ti nahoře nezlobí, zástupce do této instituce nikdy volit nepůjdu. To přece nejde –  podporovat něco,  s čím už od jeho vzniku, nesouhlasím.
   Česko své bohy žádné nemá, ale je tu hluboká tradice husitského hnutí a toho se nesmíme zříci. Husité přece bojovali za svou svobodu, identitu, proti všem cizákům, kteří je okrádali a ponižovali. Byli rozhodnuti postavit se třeba celému světu a jen se sudlicemi v ruce. To je opravdu velký symbol a vzor, který je třeba stále demonstrovat. A pak jsou tu ještě  Blaničtí rytíři, kteří by měli povstat, až bude českému národu nejhůř. Ta doba nejspíš ještě nenastala, protože zatím spí.
   Probudit se ale potřebujeme především my – český národ. Každý z nás může být totiž rytířem – člověkem statečným, ale i poctivým a věrný svému předsvědčení. Asi je nevyhnutelné, že se musíme naučit v našem státě  žít skromněji a začít šetřit, ale ne na úkor obyčejných lidí, kteří mají už nyní hluboko do kapsy. Musíme být správnými hospodáři na správném místě a začít tam, kde unikají obrovské peníze, zamezit plýtvání financí, bojovat s korupcí a všem zlodějům a tunelářům lidově řečeno zakroutit krkem. Řečtí bojovníci pod vedením bohem Árem takovým lidem dřív sekaly ruce, aby už nikdy nemohli nic dalšího ukrást. Nesmíme také dopustit, aby na úkor Česka bohatly jiné evropské státy. Staňme se vytrvalí a houževnatí  syni husitů, kteří obstojí před tím neuspořádaným a někdy nespravedlivým světem. 
   Řecko přestalo vnímat své bohy, proto neudělejme stejnou chybu a nezapomínejme na své tradice a víru něco změnit.