Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řeči o krizi a jeden paradox

10. 2. 2012

Lumír Šarman, 6. ledna 2012

Stačí si zapnout televizi, když jsou zprávy, nebo otevřít serióznější noviny či webovou stránku a vyskočí na vás nějaká informace týkající se takzvané krize. Jenom namátkou vyberu pár příkladů z posledních dní: Maďarsko se může stát druhým Řeckem. Státy Eurozóny budou chtít letos prodat své dluhopisy za skoro bilión euro, aby mohly financovat své státní dluhy. Eurozóna možná do roka ve stávající podobě nevydrží. Ministr Kalousek odhaduje propad českého HDP v roce 2012 o dvě procenta.
   Jsem přesvědčený o tom, že si do značné míry programujeme svou budoucnost tím, jak o ní vana.jpgpřemýšlíme a mluvíme. Základní pravidlo propagandy je, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Stokrát opakované řeči o nejhorší krizi od Druhé světové války lezou do hlav většiny lidí a do jejich podvědomí. A výsledek? Začínáme se chovat, jako kdyby krize byla, i když ona ještě není. Méně nakupujeme (To je možná u některého zboží dobře, ale odpustíte si i své cigarety?) a méně investujeme do budoucnosti, protože se jí bojíme a hlavní, co nás zajímá, je zabezpečit svou současnost. Bojíme se. Mentálně se scvrkáváme. Výsledkem je skutečnost, že krize opravdu přijde.
   Nejsem naivní a myslím, že se docela orientuji v tom, co se kolem nás děje. Odmítám však naslouchat řečem všech věrozvěstů krizí, ať už jsou jakékoliv. Udělám vše proto, aby žádná krize nenastala, protože nemusí. Krize není přece v tom, jestli vyrábíme nebo nakupujeme méně. Krize je, když zapomínáme na to, co je opravdu důležité. Nemůžeme do nekonečna hmotně růst. Můžeme ale pořád růst jinak, co myslíte?
   V nadpise jsem sliboval paradox. Tady ho máte: pokud letos spotřebujeme všichni v Lomnici všichni (domácnosti) o deset kubických metrů vody více, bude příští rok stát s velkou pravděpodobností méně nebo alespoň nezdraží.  Proto navrhuji nové heslo: koupáním porazíme krizi!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář