Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prezident se mýlí

Lumír Šarman, 28. března 2012

Probíhá soudní proces s šedou eminencí a faktickým vládcem „veverek“, tedy Věcí veřejných, Vítem Bártou. Poslední týden zveřejnila MF Dnes část odposlechů mezi podnikatelem Janouškem, toho času taktéž lobbistou (a člověkem, který vážně v opilosti zranil jiného člověka) a bývalým primátorem Prahy Bémem, toho času poslancem za ODS. O těchto dvou událostech asi něco víte, stejně jako já.
  

K oběma záležitostem se vyjádřil i prezident Klaus. Soudní přelíčení s Bártou označil za „ničivýchyba.jpg prvek proti politickému systému v ČR“, ke zveřejněným odposlechům pak mimo jiné řekl, že: „Odposlechy jsou strašně nešťastná věc, která ničí demokracii…“.
Mám na výše uvedené události poněkud jiný názor. Soudnímu přelíčení s Bártou (a Škarkou) předcházelo trestní oznámení týkající se dávání a braní úplatků mezi nejvyššími politiky této země, a pokud by se celá kauza otevřeně nevyřešila, uškodilo by to demokracii podstatně více. Odposlechy jsou v demokracii nástrojem krajním, sloužícím bezpečnostním orgánům při zabraňování zločinu. Když bezpečnostní systém dobře nefunguje a nekoná, je lepší, že se novináři odváží oficiálně utajované informace zveřejnit a vyvolají tak veřejnou sebereflexi zúčastněných.

   Zametání věcí pod koberec a tváření se, že lidé jako Vít Bárta jsou těmi správnými novými politiky (odposlechy nejdříve unikly z BIS do ABL, kterou Bárta v té době vlastnil), podpora ministra školství, který minulý týden rezignoval, a dřívější veřejná podpora exprimátorovi Bémovi možná dovedly prezidenta Klause k jeho dnešním vyjádřením, kterými jsem svou úvahu začínal. Se skutečnostmi, které vyšly a vycházejí najevo, však takové názory odmítám brát vážně. Připadají mi hodně účelové.