Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozvánka - sv. Martin

12. 11. 2012

Kostelní sbor KOS si vás dovoluje pozvat na oslavu svátku
svatého Martina
Zveme Vás 11. listopadu v 16.00 hod ke kostelu sv. Václava v Lomnici. Zde společně shlédneme scénku ze života sv. Martina a pak společně v průvodu se světélky dojdeme ke kostelu sv. Jana Křtitele pro požehnání.
Na děti čeká perníkový dáreček.
Možná přijede i sv. Martin na bílém koni.

 


Sv. Martin
Sv. Martin se narodil na území dnešního Maďarska kolem roku 316. Narodil se v rodině martin.jpgřímského setníka. Vůle otcova byla, aby se Martin stal vojákem. Složil vojenskou přísahu a byl odveden k jízdnímu pluku do Galie. Žil ctnostně, k mužstvu byl vlídný a laskavý, k chudým lidem byl milosrdný. Když Martin poznal křesťanskou víru, bez vědomí rodičů chodil na bohoslužby. Pod vojenským krunýřem mu bylo srdce plné lásky k Bohu i k lidem.
Jednou za krutého mrazu jel Martin s několika svými vojáky na koni. Před městskou branou žebral polonahý, zimou se třesoucí chuďas. Nikdo z jezdců si ho nevšiml. Martin ho zahlédl, cítil s ním, ale neměl nic, co by mu dal. Rozťal tedy svým mečem svůj vojenský plášť na dvě půlky. Do jedné zabalil žebráka a druhou si přehodil přes ramena. Vojáci se mu posmívali. On ničeho nedbal.
V noci se mu pak zdálo, že vidí Ježíše oblečeného do jeho pláště, který daroval chudákovi. A slyšel hlas: „Tímto rouchem mě oděl Martin ještě nepokřtěný.“
Martin se tedy dal ve dvaceti letech pokřtít a odešel z vojenské služby do samoty, aby sloužil Bohu. Žil v klášteře, modlil se a pomáhal lidem. V roce 371 se stal biskupem. Nadále žil jako prostý mnich a chodil mezi chudé a potřebné. Umírá roku 397.
 

Lenka Oušková, 7. listopadu 2012

Pozvánka v pdf ke stažení zde ...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář