Jdi na obsah Jdi na menu
 


Noc kostelů

7. 6. 2012

Kateřina Orlová, 29. května 2012

Letošní Noc kostelů připadá na pátek 1. června.  Poselství zůstává stejné jako každý rok – otevřít kostely všem a představit duchovní a kulturní význam, jaký sakrální stavby a prostory pro člověka a společnost mají.
church.jpg   Kostelní sbor Kos pořádá Noc kostelů v Lomnici letos již potřetí. Srdečně zveme všechny zájemce v pátek 1. června do kostela svatého Jana Křitele od 20,00 hodin.
Ve sborové premiéře zazní zhudebněná báseň Václava Renče Popelka Nazaretská. Václav Renč (1911 – 1973), který patří do umělecké rodiny (jeho vnukem je například současný herec a režisér Filip Renč), byl básník, dramatik, divadelní dramaturg a překladatel. Popelka Nazaretská se zrodila „zapsaná na paměti… v nejnaprostější samotě…“ Verše posílal z vězení ven prostřednictvím paměti propuštěných spoluvězňů, kteří je teprve venku zapisovali. Autor báseň po svém propuštění v roce 1962 už neupravoval, nechal ji tak, „… jak mi v těch samotách byla darována, zcela doslovně darována, proto jsem se neodvážil změnit… ani slůvko, třeba by se zdálo (a mně prvnímu), že tu i onde by byla namístě menší korektura.“
Hudbu ke zhudebněným částem složil docent MUDr. Vít Petrů, který dokonale podtrhl jednotlivé polohy básně i života – smutek a tklivost, ale i radost, hravost a naději. 
   V další části lomnické Noci kostelů se pokusíme přiblížit symbol a význam Ježíšova stolování, jež kromě mnoha hlubokých duchovních významů vyjadřuje i sílu a důležitost společenství. Vytvoříme živý obraz Večeře Páně a pak Vás všechny pozveme ke společnému stolu.
   Po duchovním a tělesném nasycení bude prostor pro sdílení, rozhovor nebo tiché usebrání.
Přijměte tedy ještě jednou pozvání na tuto červnovou noc od kostelního sboru Kos a jeho hostů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář