Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miloval dřevo a dával mu duši

13. 2. 2012

Jiří Kos, 13. února 2012

   V malé vesničce Libčany se narodil 24. 2. 1775 v chudé rodině Kopeckých chlapec, který dostal Matěj. Prožíval dětství úplně stejně jako většina obyčejných venkovských dětí. Musel doma hodně pomáhat a k hraní mu většinou posloužily polínka, které si vybral z hromady dřeva, když ho štípal na zimu. Bílé polínko z břízy byla panenka, z dubu zase panáček a hrubě otesaný kus olše představoval koně. 
   Dospělý Matěj se vyučil v Praze hodinářem, oženil se s Rozálií Holzäpfelovou, stal se mk.jpgtrhovcem a usadil se v jihočeských Miroticích. V roce 1798 byl povolán na vojnu a domů se vrátil až v roce 1809 jako vojenský vysloužilec a invalida.  Otevřel si u domku malý krámek, ve kterém prodával především knoflíky, ale také různé hodiny, které lidem na požádání i opravoval.
   V roce 1811 se usadil na střeše jeho domu červený kohout a ten ho připravil o veškerý majetek. Nešťastný a bezradný Matěj přespával v kůlně, která naštěstí neshořela. Lehával na slaměné podestě poblíž hranice s polínky, jež měl připravené na zimu, a napadl ho nápad, který ho nejen vrátil do dětství, ale zajistil mu i schopnou obživu. Vzal nůž a začal z lipového dřeva vyřezávat půvabné loutky. V Miroticích v hospodě s nimi občas předváděl zábavné hry a lidem se to líbilo.
   V roce 1819 se definitivně rozhodl pro loutkářský život a podal si žádost ke krajskému úřadu v Písku o propůjčení jednoroční licence, která ho opravňovala k provozování mechanických představení. Tu si každý rok prodlužoval. V Miroticích založil loutkové divadélko, dal se na kočovný život a objížděl hlavně český venkov, který v té době stál stranou veškerému kulturnímu dění. Hrál pohádkové hry nejen pro děti ale i pro dospělé. Některé jeho tituly se staly velice slavnými kusy, například Oldřich a Božena, Faust nebo Kašpárek.
   Měl 15 dětí, ze kterých se dospělosti dožilo jen šest, a někteří z jeho synů se také stali loutkoherci.
   Matěj Kopecký byl v podstatě zakladatelem českého loutkářství, velký milovník dřeva, který dokázal, aby k lidem jeho ústy promluvilo. Zemřel 3. července roku 1847 v Kolodějích nad Lužnicí a byl pochován na hřbitově v Týně nad Vltavou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář