Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ježíšek, Santa Klaus nebo Děda Mráz?

28. 12. 2012

Jiří  K o s, 20. prosince 2012


   O Vánočních svátcích vládnou na světě jen tři muži. Je to Ježíšek, Santa Klaus a Děda Mráz.santa.png Objevují se tam, kam podle tradic patří a kde je lidé – především pak  děti - mají rádi a čekají na jejich příchod. U nás je to jednoznačně Ježíšek. Nenechal se vytlačit Dědou Mrázem, kterého nám ve východním stylu nutili režiséři předešlého režimu, a navíc odolává i současnému nátlaku Santa Klause, který by chtěl svůj byznys přemístit ze Západu i do středu Evropy. My máme prostě svého Ježíška a je ho třeba uchovávat i pro další generace!
   Děda Mráz – vousatý chlapík navlečen do červeného oblečku symbolizuje duši ruského člověka, který je většinou pod vlivem alkoholu velice veselý a štědrý. Bydlí někde na Sibiři, proto nemůže do Čech nosit dárky. Santa Klaus je především americká ikona, která používá podobné červené šaty v kombinaci s bílými lemy. Patří ale spíše do sféry podnikatelů a dodavatelů. Než zapřáhne do saní své sobi, živí se například jako řidič obřího kamionu, který rozváží po celém  světě pití od firmy Coca-Cola.
   Jsem rád, že většina českých domácností o Vánocích čeká na našeho Ježíška. Na rozdíl od Santa Klause a Dědy Mráze není nikde namalovaný a není ani známo, jak roznáší dárky, ale je to Boží syn, a ten umí dělat zázraky. Dokáže pod každý vánoční stromeček nadělit nejen dárky, ale pohodu a sváteční atmosféru. Možná, že to umí i Děda Mráz a Santa Klaus, ale Ježíšek to dělá s obrovskou láskou a obětavostí, která je mu vlastní. Miluje totiž lidi a svět, který stvořil. Jenom mě trochu mrzí, že mnohé děti o něm v podstatě moc neví, protože nechodily na náboženství a neznají jeho původ.  Na druhou stranu mě těší fakt, že ho ti nejmenší v našich rodinách ale i dospělí mají rádi, i když mnozí od něho čekají opravdu jen ty dárky.     

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář