Jdi na obsah Jdi na menu
 


Člověk člověku beránkem

14. 6. 2012

Kateřina Orlová, 2. května 2012

Altruismus je vlastní i živočichům, takže člověku je tato vlastnost vrozená. Pomáhat bližním a slabším je přirozená schopnost, která je nicméně v lidské společnosti mnohorozměrně modifikovaná aktuálními kulturními vzorci. V západní civilizaci se altruismus na společenské úrovni vyvíjí přes mnohé excesy (a přes potenciální nespokojenost s jeho stavem) pozitivním směrem. Jistě za tím stojí anticko-židovsko-křesťanské kořeny, z nichž mimo jiné pramení i úcta k individualitě člověka, která v našich očích historicky pokulhává například v Indii a obecně v Asii.
   Je tedy nepochybně znakem vyspělosti kultury, když se dokáže postarat o slabé a potřebné. help.jpgVšichni patrně oceňujeme, že se péče o hendikepované spoluobčany postupně přesouvá z ústavů do chráněných domů zajišťujících větší důstojnost, svobodu a soukromí postižených. Nepochybně oceňujeme, že si českobudějovický krajský úřad a pracovníci jindřichohradeckých sociálních služeb vybrali pro chráněné bydlení mimo jiné právě Lomnici, která postiženým umožňuje začlenit se do života města a poskytuje vhodné prostředí a na malé ploše potřebné služby.
   Důraz na individualitu má však jako všechno v životě dvě stránky. K těm horším patří například střet mezi dvěma individualitami. A tak vzniká u některých zdravých a chytrých bližních pocit, že nastěhovat do města postižené nemusí dělat dobrotu. Vznikají snad dokonce obavy, aby to nemělo nepříznivý vliv na naše děti. Nepříznivý vliv na děti má každopádně tento postoj. Přítomnost postižených má na děti naopak příznivý vliv.
Hlavní příčinou potenciální nechuti přivítat mezi sebou nové, i když možná trochu jiné spoluobčany, je ale zřejmě přirozený konzervatismus, strach z čehokoli nového a zabřednutí ve starých pořádcích. Ať se zeptáme na zavádění jakýchkoli novot, vždy bude většina proti, i když to jsou novoty pozitivní. V Americe se bouří proti státnímu zdravotnímu pojištění, my se bouříme proti privátnímu zdravotnímu pojištění, v Písku se bouřili proti umístnění sanatoria pro lidi stižené demencí. 
   Umístnění chráněného bydlení v Lomnici je známka kulturní úrovně města a lidí. Souhlasím s článkem, který je na toto téma otištěný v dubnovém čísle Lomnických listů. Lomnice nezíská jen z praktického hlediska, ale město se tím též víc otevře světu, provětrá se novým vzduchem, pozvedne se jeho atmosféra a přiblíží se ke svému poslání, jímž jsou služby, protože naše město v této době nestojí na průmyslu a výrobě.
   Pevně doufám, že zastupitelstvo schválí kladně vše, co bude s tímto projektem souviset a co přispěje k jeho realizaci.
 

 

Miniaplikace

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář