Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čas tříkrálový – konec Vánoc

8. 1. 2012

Kateřina Orlová. 8. ledna 2011

V neděli 8. ledna končí letošní (letošní dle liturgického roku) Vánoce svátkem Křtu Páně, jemuž předchází slavnost Zjevení Páně, pevně připadající na 6. ledna, který je zasvěcen též Třem králům. Stejně jako v příběhu z Betléma jsou Tři králové symbolem štědrosti, a tak se již tradičně koná tento den a přiléhající víkend celorepubliková Tříkrálová sbírka, jejíž výtěžek je všeobecně věnovaný charitě. 
 k-m-b.jpg  Na Třeboňsku se v letošním roce konala již podvanácté. Z celkové částky vybrané v Třeboni a okolních obcích 35 procent poputuje na Charitu České republiky a 65 procent zůstává na charitní účely na Třeboňsku. Část se věnuje na služby seniorům (pečovatelská služba), část na přímou materiální pomoc v nouzi a část na občanskou poradnu, tedy psychickou podporu a pomoc (pomoc při řešení dluhů, domácího násilí, bydlení a podobně). V Lomnici vykonávají Tříkrálovou sbírku skautky ze Skautského střediska 13 klíčů. Služby a pomoc, kterou třeboňská charita poskytuje, se mohou kdykoli v případě potřeby týkat i občanů Lomnice.
   Slavnost Zjevení Páně je však spojena též s žehnáním obydlí. Již pohané své domy vykuřovali a označovali nápisy, aby se domu vyhýbalo neštěstí. Protože jsou Vánoce připomínkou toho, že se Boží sláva zjevila v Ježíši Kristu, má se tato sláva zjevit všude, tedy i v domech a bytech. Tento den se na horní veřej dveří píše křídou znamení K + M + B + nový letopočet. Jedná se o zkratku Božího požehnání: „Ať Kristus požehná tomuto domu.“ (Christus mansionem benedicat.) Trojí symbolika kříže působí na dům jako pečeť, jež nepropustí dovnitř síly zla, požehnání působí, že i člověk, který se cítí sám, ve skutečnosti sám není – je s ním Bůh, je s ním dobro.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář