Jdi na obsah Jdi na menu
 


2012

Příspěvky

Člověk člověku beránkem

14. 6. 2012

Altruismus je vlastní i živočichům, takže člověku je tato vlastnost vrozená. Pomáhat bližním a slabším je přirozená schopnost, která je nicméně v lidské společnosti mnohorozměrně modifikovaná aktuálními kulturními vzorci. V západní civilizaci se altruismus na společenské úrovni vyvíjí přes mnohé excesy (a přes potenciální nespokojenost s jeho stavem) pozitivním směrem. Jistě za tím stojí anticko-židovsko-křesťanské kořeny, z nichž mimo jiné pramení i úcta k individualitě člověka, která v našich očích historicky pokulhává například v Indii a obecně v Asii.

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2012 | Komentářů: 0

Noc kostelů

7. 6. 2012

Letošní Noc kostelů připadá na pátek 1. června.  Poselství zůstává stejné jako každý rok – otevřít kostely všem a představit duchovní a kulturní význam, jaký sakrální stavby a prostory pro člověka a společnost mají.

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2012 | Komentářů: 0

Star Trek – lomnická generace

7. 6. 2012

Na sklonku léta roku 2010 vyplula z lomnického kosmodromu loď Cssdprise, která zahájila svou čtyřletou misi, na jejímž konci by se mělo vrátit na naší planetu Lomnici bohatství, důstojnost, soudružnost a lepši mezilidské vztahy. Alespoň takové cíle si určila posádka, která pod logem oranžové růže začala bojovat proti vetřelcům z okolního vesmíru. Posádku velice dobře známe, vždyť jsme ji v minulých volbách volili. Vede ji kapitánka Mrs. Nováková a další členové jsou: zástupce a první důstojník komandér Baštýř, první pilot Řepa, technický důstojník Vácha, lékař lodi Bílek, komunikační důstojník a expert na jazyky Mrs. Šafářová a další „růžoví“ stateční.

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2012 | Komentářů: 0

Řekové přestali vnímat své bohy

20. 5. 2012

   Časy kdy mocnému Řecku vládnul bůh Zeus společně se svou manželkou Hérou jsou nenávratně pryč. Řekové zjistili, že hora Olymp nemůže být sídlem Bohů, jak si jejich dávní předci mysleli, a proto je přestali vnímat a uctívat. Místo toho se zbožně obrátili k Bruselu, kde sídlí novodobé božstvo, jemuž se říká EU, a začali se klanět bývalému francouzskému presidentovi Sarkozyho a jeho pravé ruce německé kancléřce Merkerové

 

Na zámku v Třeboni to opět kvete

2. 5. 2012

Vloni touto dobou přinesla Alternativa informaci o výstavě Amarylis, která proběhla na státním zámku v Třeboni. Kromě klíčového hvězdníku nebo amarylky byla loňská výstava věnována Japonsku a amarylky tak dostaly důstojného partnera – orchideje. Také letos připravili kasteláni státních zámků Bučovice, Třeboň, Kratochvíle a Náměšť nad Oslavou ve spolupráci s floristou Slávkem Rabušicem projekt výstav tulipánů a jarních květin v interiérech zámků.

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2012 | Komentářů: 0

Prezident se mýlí

28. 3. 2012

Probíhá soudní proces s šedou eminencí a faktickým vládcem „veverek“, tedy Věcí veřejných, Vítem Bártou. Poslední týden zveřejnila MF Dnes část odposlechů mezi podnikatelem Janouškem, toho času taktéž lobbistou (a člověkem, který vážně v opilosti zranil jiného člověka) a bývalým primátorem Prahy Bémem, toho času poslancem za ODS. O těchto dvou událostech asi něco víte, stejně jako já.

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2012 | Komentářů: 0

Rozklikávací rozpočet obcí

28. 3. 2012

Zajímá vás, jak hospodaří obec, ve které žijete? V zásadě ano, viďte. Víte, kde se dostanete k podrobným informacím o rozpočtu Lomnice nad Lužnicí? Kde zjistíte, jak na tom naše maloměsto je? Co kdyby Vám někdo nabídl možnost, jak se rychle a snadno k údajům dostat? Brali byste to?

 

Nepovedené rande

27. 3. 2012

       V 80. letech minulého století jsem studoval elektrotechnickou průmyslovou školu na „Sudárně“ poblíž Hluboké u Českých Budějovic. Jednalo se vlastně o dvouletou nástavbu, kterou si mohli udělat mladí lidé po ukončení učňovské školy. Někteří kluci se na ní přihlásili jen proto, aby tak oddálili nástup na dvouletou službu u neslavné socialistické armády a školu vůbec nebrali jako důležitou věc ve svém dalším životě. I já to tak zprvu cítil. Vyučil jsem se nejprve elektrikářem, našel si docela zajímavou práci v jednom velkém koncernovém podniku a další vzdělávání jsem bral spíše jako ulejvání ze zaměstnání. Když se ale přiblížil termín maturity, pochopil jsem, že by bylo škoda tuhle šanci zahodit. Poctivě jsem se doma zavrtal do knížek a začal se víc připravovat na hodiny.

 

Rada svůj názor na školní stravování nemění

12. 3. 2012

27. ledna se mi nakonec dostalo odpovědi na otázky položené radě, které bez předchozí konzultace se mnou zveřejnil na stránkách ČSSD Roman Bílek. Od doby zveřejnění mého dopisu uběhly celé dva týdny a rada se konečně vyjádřila. Jakoby se předtím rozhodla trochu zpracovat veřejné mínění...

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2012 | Komentářů: 0

Úvaha nejen nad Rychtou

5. 3. 2012

 
Celý příspěvek | Rubrika: 2012 | Komentářů: 0