Jdi na obsah Jdi na menu
 


Viděl jsem viset čtyři prezidenty

2. 4. 2011

Jiří Kos, 25. 3. 2011

   V mém dosavadním životě jsem viděl viset čtyři prezidenty - samozřejmě jejich obrazy ve školních třídách nebo na schůzovních sálech. První byl Ludvík Svoboda - to jsem ještě chodil svoboda.jpgdo základní školy. Potom jsem vídával obraz Gustáva Husáka a po Něžné revoluci pak Václava Havla a teď Václava Klause. (Do mého výčtu nepočítám Antonína Novotného, protože v mateřské školce jsem měl opravdu úplně jiné starosti.) Všechny tyto prezidenty zvolili na základě ústavy politici. A přiznejme si, že ta poslední volba byla naprostou fraškou. To, co politici před zraky diváků předváděli, mělo pramalou politickou úroveň. Václav Klaus byl k této funkci předurčen, ale měl mnoho odpůrců, kteří mu těch dalších pět let na Hradě husak.jpgnepřáli. Možná proto, že je ve funkci ministra financí a posléze jako předseda vlády moc nepřesvědčil, ale můj osobní názor je, že si jako prezident vede naprosto skvěle.
   V příštích letech možná dostane český národ šanci zvolit si hlavu státu v přímé volbě. Ale kdoví, jak to všechno dopadne. Všechny parlamentní strany mají přímou volbu v programu, neustále o ní mluví - ale bohužel jen mluví. Skutek utekl. Ústavní zákon prý nelze jen tak změnit. Musí být shoda napříč celým politickým spektrem. První návrh, který koncem minulého roku podala opoziční ČSSD, parlamentem havel.jpgneprošel. Poslanci z vládní koalice mu vytýkali, že by takto volený prezident mohl být občany i odvoláván.
   Vláda chystá svůj návrh, ale nějak moc dlouho jí to trvá. A aby návrh potom v parlamentu uspěl, musí získat podporu ČSSD, což nebude vůbec jednoduché. klaus.jpgPřímá volba prezidenta je podle mě v ohrožení a bojím se, že nastane úplně stejná situace, jako byla v únoru roku 2008. Politici se budou opět „dohadovat“, koho zvolí za prezidenta a při současném rozložení politických stran se nejspíš nedohodnou. Ať to nechají na obyčejných lidech – ti si s tím určitě lehce poradí.
   Jsem zvědavý, kdo bude jako pátý viset v rámu na zdi a rád bych se podílel na jeho výběru. Politici - prosím - umožněte mi to!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář