Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvaha nad kamenem

Jiří Kos


Stalo se to někdy minulý týden. Sníh slezl ze střech, z chodníků a z cest a já ráno ještě za tmy vyrazil do práce a hned po pár metrech jsem zakopl o kámen. Ani nevím, kde se tam vzal. Snad si s ním děti ze sousedství přes den hrály a zapomněly ho před odchodem domů odklidit. Pravdou je, že já o něm začal přemýšlet – ale úplně jinak. Ne jako o překážejícím elementu, ale začal jsem nad ním uvažovat a vzpomínat, co je to vlastně kámen a co lidstvu po staletích přinesl.
stone.jpg      Řekne se obyčejný kámen - úlomek ze skály, která je základní prvek celé Zeměkoule. Dokud člověk neobjevil kovy, byl to nejužitnější nástroj pro práci a také zbraň k lovu nebo obraně před nepřáteli. Když pravěký lovec vklínil do pořádného kyje několik ostrých kamenných hrotů, vyrobil velice nebezpečný bojový nástroj. Velké balvany zase házeli stateční obránci tvrzí z hradeb dolů na útočníky. Král David přemohl obra Goliáše pomocí obyčejného praku a kamene.
     Kámen se stal i prvním lidovým popravčím nástrojem. Společností odsouzený člověk klečel v kruhu všech zúčastněných, a ti po něm házeli malé i velké kusy ze skály dokud ho neukamenovali. Sám Ježíš Kristus pronesl nad jedním odsouzeným člověkem památnou větu: „Ten, kdo jest bez viny, nechť po něm první hodí kamenem.“
     Bez kamene se neobejdeme v důležitém oboru,  jakým je stavebnictví. Když totiž oblázky poskládáme na sebe a zalijte je tuhnoucí směsí, vznikne pevná zeď. Na mnohých místech ve světě dodnes stojí pyšné kamenné stavby. V Egyptě to jsou pyramidy, u nás v Česku například historické jádro husitského města Tábor. A cestáři? Kolik asi přes zimu spotřebovali štěrku, aby udržely silnice provozuschopné?
     Lidé berou kámen jako obyčejnou věc. Pokud to není polodrahokam, nemá cenu ho zdvihat ze země. Dělají to možná jenom zahrádkáři a chalupáři. Těm se bude hodit na skalku nebo jako součást chodníku k altánku. A ten, kdo si chce s někým vyřídit účty, raději vezme pistoli. Je přece jenom jistější.
     Asi jsem blázen, ale toho dne jsem ten kámen z chodníku sebral a odnesl za dům na zahradu. Co když se bude třeba někdy k něčemu hodit?!  
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář