Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svět knihy

17. 5. 2011

Kateřina Orlová, 17. května 2011

Jeden z květnových prodloužených víkendů bývá již tradičně na pražském Výstavišti věnován mezinárodnímu knižnímu veletrhu Svět knihy. Letošní ročník probíhal od 12. do 15. května. Jedním z nosných témat byl svět arabské literatury.
Prodejní stánky velkých i malých nakladatelství bývají doplněny prezentací výtvarníků, divadel, bohatým programem v přilehlých sálech, v nichž probíhají přednášky, besedy s autory, křesty nových knih, autogramiády. Letos měl značný prostor rychle se rozšiřující fenomén elektronických knih. Věnují se mu tradiční nakladatelství, nově vznikající vydavatelé zaměření výhradně na e-knihy, výrobci čteček. Mezi čtenáři se literatura v elektronické podobě těší svetknihy.jpgznačné oblibě. Má nepochybně výhodu například při cestách, kdy nemusíte balit těžké knihy, ale stačí vám malá čtečka, která se vejde třeba i do kapsy. S notebookem to samozřejmě nemá nic společného. Na veletrhu se podepisovala petice proti vysoké DPH knih a byla doplněna uměleckou instalací vyjadřující nesouhlas s tímto nekulturním činem vlády.
Zúčastnila jsem se besedy s etopedem Michalem Kolářem o jeho poslední knize Nová cesta k léčbě šikany. České postupy v oblasti řešení šikany, která začíná mnohdy už i v mateřských školách, jsou poměrně úspěšné, protože jsou cílené a individuální. V zahraničí rozšířená plošná opatření mívají řadu rizik a škodlivých účinků.
Mimořádně aktuální byla panelová diskuze Arabská revoluce. Představitelé arabských zemí přirovnávají dosah nejnovějších událostí arabského světa k významu francouzské buržoazní revoluci a slibují si od nich svobodu, kterou západní země znají již čtvrt tisíciletí. Prožívají euforii a pevně věří, že moc nepřevezmou islamistické vlády.
Na stáncích při zběžném prohlédnutí převládala beletrie a osvětová literatura věnovaná „nadstavbovým“, člověku příjemným tématům. Jsem ráda, že doba, kdy na vás z každého rohu vykoukla kniha o Hitlerovi nebo Stalinovi, je naštěstí pryč. A že se píše zase převážně o lidech, kteří vynikli něčím jiným než zabíjením.
Veletrh měl řadu vzácných hostů, například polského spisovatele Mariusze Szczygiela, autora bestseleru o Čechách Gottland, nebo herečky Květu Fialovou a Ljubu Skořepovou. 
Svět knihy je velmi širokospektrý a rozsáhlý a zahrnuje veškerá pole lidské působnosti, takže ani veletrh se nezabývá jenom knihou jako takovou. V sobotu ráno se k branám Výstaviště hrnuly celé davy a mezi stánky nebylo často ani k hnutí. Nezdá se tedy, že by český národ přestával číst.