Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svátek patrona Lomnice nad Lužnicí

13. 7. 2011

Kateřina Orlová, 24. června 2011

Můžeme si pochvalovat, že v Lomnici máme pouť v tak krásné době. Léto právě začíná. Dětem končí školní rok, na dospělé čeká dovolená, dny jsou nejdelší a nejsvětlejší, noci teplé. A můžeme být rádi, že ochrannou ruku nad lomnickým kostelem a potažmo celým městem drží světec dalekosáhlého významu, člověk, jenž stál u zrodu křesťanství, které má i pro nevěřící img_3270.jpgvýznam jako kultura, v níž žijeme, a která nás, ať chceme či nechceme, obklopuje.
   24. června je svátek Narození svatého Jana Křtitele a na neděli po tomto dnu se koná pouť v kostele, jemuž je zasvěcen. Jan Křtitel byl syn svatých Alžběty a Zachariáše, prorokem oznamujícím příchod Spasitele, bratranec Ježíše Krista a jeho předchůdce. Svou historickou úlohu naplnil, když Krista pokřtil vodou z Jordánu. Právě tato scéna je zobrazena na hlavním oltářním obraze v lomnickém kostele, který namaloval v roce 1838 Josef Pešek z Lovosic. S naším světcem se však setkáváme prostřednictvím uměleckých děl ve světových galeriích a v nesčetných chrámech celého světa. Vídáme jej ve společnosti Panny Marie a Krista jako chlapce, při setkání s jeho současníky, když káže či křtí, děsíme se jeho stětí a hlavy, kterou přináší na podnosu Salome. Zemřel krutě za svůj nesmlouvavý názor, jak už to tak u světců mnohdy bývá. Jeho smrt se připomíná 29. srpna.
   Těší se velké úctě. Do jeho ochrany se svěřila například Florencie či Provence a rovněž četná řemesla – i v Lomnici máme hospodské, nejméně jednoho kominíka, zedníky, tesaře, sedláky, ovšem i hudebníky a zpěváky.  
   Při pouťovém veselí v lunaparku a zábavě na Farské louce není Jan Křtitel daleko. Stojí v těsném sousedství, poskytuje přístřeší v dešti a chladivý stín v horku a stará se o to, abychom ze svátečního dne vyšli posilněni.