Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sociální nůžky se rozevírají

20. 9. 2011

Kateřina Orlová, 20. září 2011

Čtrnáct dní dovolené, a už mám skluz v práci. Rozpracovaný překlad knihy. Lektorský posudek na další knihu. Odborná revize jiné knihy. Jeden odborný časopis, druhý, třetí… Propadla jsem zoufalství, až jsem se vám začala litovat. Práci jsem musela odříkat a začaly mě napadat kacířské myšlenky. Kde jsou ta vysoká procenta nezaměstnaných, kde jsou ti věční klienti úřadů práce? Pojďte mi pomoct! Pojďte pomoct všem, kteří nevědí, kde jim prací hlava stojí! Syn kamarádky studující vysokou školu nastoupil na částečný úvazek do práce, a bude mít co dělat, aby školu dokončil, protože ho v té práci velmi potřebují a vytěžují ho i o víkendech. Kamarád truhlář nestíhá, nestíhá, nestíhá, ač téměř neodpočívá. Nebo jinak: Jednu jihočeskou nemocnici opravují rumunští dělníci, kteří se flákají, nic neumí a navrch kradou (tudíž ji nejen neopraví, ale navíc ještě trochu rozeberou).
nuzky.jpgKde jsou ta vysoká procenta dlouhodobě nezaměstnaných, kteří nemohou najít práci? A proč je na opačné branži rozevřených nůžek spousta těch, kteří jí mají snad až moc? Odpovědí je mnoho a každý si najde tu svou.
Nenechávám se mýlit. I pro nás přepracované může přijít doba, kdy nebudeme mít do čeho píchnout. Přestanou se kupovat knížky a já budu toužebně očekávat zakázku, syn kamarádky může dostat výpověď, až se mu bude nejméně hodit, a stavební recese může dosáhnout takového stupně, že i mistr truhlář bude odpočívat víc, než se mu bude líbit. Na druhou stranu znám lidi, kteří přišli o práci, ale pracují dál, někde jinde, v něčem jiném, třeba méně odpovídajícím jejich kvalifikaci.
Jistě se sluší tvrdit, že chudí jsou chudáci a bohatí bídáci, protože ti chudí na ty bohaté dřou. V historii tomu tak dlouho bylo. Dnes tomu může být i naopak. V dnešní evropské sociální společnosti jsou sice sociální nůžky stále doširoka otevřené a prý se rozevírají stále víc a víc. Možná by ale nebylo od věci, aby pracující vyrazili do ulic demonstrovat proti nespravedlivému sociálnímu systému a požadovali, aby šli nepracující pracovat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář