Jdi na obsah Jdi na menu
 


Říká lidem ještě něco slovo půst?

19. 4. 2011

Jiří Kos

   Dejme si ruku na srdce. Někteří z nás dost často mluví s velkým nadšením o tradicích a zvycích, ale většinou je nikdo nedodržuje. Mám na mysli zejména ty, které nás nabádají změnit zaběhnutý styl života. Je velice těžké si něco odepřít, když nás dennodenně obklopují spousty dobrot, věcí a zábavy.
  veliko.jpg Od Popeleční středy až do Velikonoc trvá postní období. Čtyřicet dnů, kdy by měl být člověk skromný a střídmý v jídle, v pití a v zábavě. Z hlediska křesťanské víry je to připomínka čtyřiceti dnů, které Ježíš prožil na poušti před tím, než začal veřejně hlásat své učení. Věřící začali podle jeho vzoru dodržovat pravidla postního období a jednotlivé neděle výstižně pojmenovali na základě zvyků a pověr s nimi souvisejících.
   První neděle dostala jméno Černá a ženy se při ní oblékaly do tmavých šatů. Druhá měla název Pražná podle postního pokrmu, který se jmenoval pražma. Třetí neděle dostala název Kýchavá a lidé při ní věřili, že budou živi tolik let, kolikrát toho dne kýchnou. Čtvrtá neděle měla hned dva názvy – buď Družebná nebo taky Růžová a znamenala zmírnění půstu. Pátá dostala název Smrtná a souvisela se slovanským zvykem vynášet smrt.  Poslední šestá bývala označená jako Květná. Toho dne totiž vjel Ježíš na oslu do města Jeruzalém a byl jeho obyvateli vřele vítán a oslavován.
   Naši předci to měli pěkné vymyšlené a striktně všechny pravidla dodržovali. Nové generace však zviklal uspěchaný styl života a také vlastní pohodlnost a neochota něco změnit. Proto je třeba stále si připomínat, jak se žilo kdysi a vzít si z toho alespoň štipec ponaučení. Jak to říkávala moje babička, když jsem jí vymlouval, že nedokáži dodržet předvelikonoční půst: Nemusíš hladovět, ale odpusť si to, na co máš velkou chuť. Nemusíš chodit bos, ale kup si levnější boty.  Nemusíš sedět doma za pecí, ale místo taneční zábavy jdi na procházku třeba kolem rybníku.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář