Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řeklo se bez bab

7. 8. 2011

Jiří Kos, 7. srpna 2011

   Když sleduji českou vrcholovou politiku, připadám si občas jako ve filmu Věry Chytilové Dědictví bez-bab.jpganeb Kurvahošigutentag. Současná vládnoucí koalice stejně jako hlavní postava Bohúš Stejskal něco zdědila, ale v jejím případě to jsou obrovské dluhy po minulých vládách. Přesto nadále utrácí peníze za různé kolotoče a nákladné služby. Když české zemi vládl premiér Miloš Zeman podporován podivnou opoziční smlouvou, sestavil vládu z mužů a označil jí jako vládu sebevrahů. Všichni její členové to čtyřleté období nakonec ve zdraví přežili - nikdo sebevraždu nespáchal.
   Současný premiér si nejspíš vzal z jeho počínání příklad. I on si vybral ke spolupráci samé muže a heslo – však my taky nějak přežijeme. Teprve až po čase, při vynucených změnách ve vládnoucím kabinetu, si Věci veřejné prosadily poslankyni Karolínu Peake předsedkyni Legislativní rady vlády a předsedkyni Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí. Zní to dlouze a vznešeně, ale potřebujeme takový post ve vládě?  Proto ještě dostala statut místopředsedkyně vlády.
   Řeklo se bez bab, doktore… jako bych slyšel znovu tyhle skvělá Bohúšova slova, které řekl svému právníkovi, když si přivedl na „pánskou jízdu“ do nóbl podniku svou manželku. Kolik úsilí asi stálo zahradníky z VV, aby zasadili do vlády jednu půvabnou květinku, která svými schopnostmi určitě dokáže předčit leckteré muže, kteří se nám snaží vládnout tvrdou rukou? Škoda, že jí neposadili na „pořádné ministerstvo“, aby mohla plně prokázat své schopnosti. Uvidíme až za nějaký čas, jestli to byl správný tah při hodnocení premiéra a také bdělé opozice. Jde o to, aby tato křehká květinka v té vládní divočině nakonec neuvadla.
  
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář