Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč vyplnit sčítací archy na internetu

7. 4. 2011

Lumír Šarman, 28. 3. 2011

Po obdržení archů týkajících se sčítání lidu jsem uvažoval, jestli je vyplnit ručně a pak odevzdat sčítací komisařce nebo zvolit cestu elektronickou – přes internet. Nakonec jsem zvolil druhou variantu, která podle mě nabízí několik jednoznačných výhod. Tedy pokud máte počítač připojený na internet a minimální počítačovou gramotnost.
   Na stránce sčítaní.cz jsem shlédnul krátký film – videoprůvodce – a to základní mi bylosldb_2011.gif jasné. Na zmíněné stránce jsem si pak stáhnul svůj formulář (jako přihlašovací jméno a heslo slouží údaje u čárkového kódu vpravo dole na titulní stránce; doporučuje se stahovat pro každého člena rodiny formulář znovu), ten se mi otevřel v programu Adobe reader (většina počítačů ho má nainstalovaný nebo ho lze zdarma stáhnout) a já mohl začít vyplňovat. Formulář je zabezpečený, takže ho nelze uložit do počítače a odeslání je šifrované = nikdo si vaše data nepřečte (kromě statistického úřadu). Odpadá tak nepříjemný pocit spojený s předáváním poměrně intimních dat sčítacímu komisaři. Vyplňování formuláře vás také chrání před neúmyslnými chybami z neznalosti (když už zaškrtnete něco, není možné chybně označit něco podobného) a nabízí další ulehčení, která na papíře nenajdete. Před odesláním vám navíc systém zkontroluje, jestli jste někde neudělali chybu či něco neopomněli vyplnit.
   Shrnuto a podtrženo: celý jeden formulář mi zabral napoprvé deset a u dětí a manželky už jenom nějakých 5 minut času. Všem zvyklým na práci s počítačem jednoznačně tuto formu „odevzdání“ dat státu doporučuji. Pro pořádek – nezapomeňte, že data (přes internet nebo na papíře) je potřeba odevzdat nejpozději do 14. dubna 2011.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář