Jdi na obsah Jdi na menu
 


Od Tatranu k Bibli

22. 2. 2011

Podivná zpráva ze schůze tělovýchovné jednoty

Kateřina Orlová

V pátek 18. února 2011 se v kuželně TJ Tatran konala valná hromada tělovýchovné jednoty. Z počtu asi 200 členů se jich zúčastnilo 44. Schůzi zahájil a poté vedl místopředseda. Vyslechli jsme úvodní zprávu a hodnocení předsedy. Vzhledem ke všeobecně známé špatné ekonomické situaci ČSTV zapříčiněné krachem Sazky se obavy o materiální podporu týkají sportovců v celé republice. V Lomnici se navíc po volbách pravděpodobně změní způsob financování tělovýchovné jednoty městem, což samozřejmě jako vše nové budí další nejistotu. Poté hospodářka přednesla zprávu o hospodaření za minulý rok. Jednota má v této chvíli pozitivní finanční bilanci. Je snaha prodat chatu na Dvořišti, z finančních a provozních důvodů. Již loni výkonný výbor připravil vnitřní úsporná opatření, která se týkají mimo jiné využívání auta. Moderátor schůze pak předal slovo vedoucím jednotlivých oddílů. Vedoucí kuželkářů na svou funkci rezignuje, a to kvůli přístupu výkonného výboru ke kuželkářům a k jeho osobě. Vedoucí kulturistů vyjádřil nespokojenost s hodinami určenými jeho oddílu v tělocvičně, což je problém v Lomnici celkem pochopitelný, když se o jednu tělocvičnu zvíci školní třídy musí dělit tolik sportovců. Cvičení pro ženy a sport pro všechny probíhá podle zprávy oddílové vedoucí bez větších potíží, bohatá činnost v minulém roce bude podle plánu pokračovat ve stejném duchu i nadále. Ani fotbalisti si na nic nestěžovali, snad se jen ohradili proti návrhu vytvořit mužstvo B. Mimo oficiální program proběhla prostorem informace o nedobrovolném ukončení členství jednoho z členů fotbalového oddílu. Přiznám se, že jsem objektivním důvodům neporozuměla, obzvláště je-li oním bývalým členem dnešní člen městské rady, která je pro další dobrou spolupráci lomnických sportovců s městem stěžejní.
img_1930.jpgÚčastníci schůze by mě samozřejmě doplnili, jistě též upřesnili nebo vyzdvihli důležitější body schůze. Formálně trvala schůze ještě dlouho údajnou diskuzí, která však diskuzí snad ani nebyla. Byl to tradiční ústní zápas ve volném lomnickém stylu, kdy se zápasníci častovali nevymluvitelnými tvrzeními, urážkami, případně nadávkami, klasický zápas pro zápas, v mých očích jako každý zápas neestetický, bezúčelný. Taková klání nemají pravidla a nejde v nich ani o čest.
Nedodívala jsem se, tento druh sportu je už v Lomnici nuda. Aktivním hráčům i divákům nepřináší nic než trpkost a smutek v duši. Netoužím ale ani po akčnějších bitkách.
Hned po schůzi jsem právě dočítala knížku své oblíbené spisovatelky Nothombové Antikrista. Je o ponižování, šikanování, pomlouvání a ubližování jedné dívky druhou. Ponižovaná trpí, uzurpátorka ukájí své pudy. Všechno má však svůj čas. Když čas uzraje, ponižovaná dívka svou trýznitelku před davem lidí dlouze obejme. Tím odebere jejím popudům energii a konflikt je skončen.
V neděli se jako naschvál četl v kostele známý úryvek z Matoušova evangelia O odplatě: „Slyšeli jste, že bylo řečeno: ,Oko za oko, zub za zub.‘ Já však vám pravím, abyste se zlým nejednali jako on s vámi…“ Podle těchto slov pro moderní dobu již neplatí ono staré „jak ty mně, tak já tobě“. Vývoj lidstva ve všech směrech pokročil.
Paní doktorka Prekopová léčí děti-tyrany, tedy ty, kteří v útlém věku „tyranizují“ rodiče svým chováním (například záchvaty vzteku), pevným objetím. Psycholog bude tvrdit, že na útoky a urážky druhého nemáme reagovat, protože tím jen přistupujeme na jeho hru, snižujeme se na jeho úroveň a přiléváme mu vodu na mlýn. Doplňujeme mu energii. Kdežto když se zaštítíme vlastní sebeúctou, hradbou mlčenlivosti a dostatečné sebedůvěry, jeho roztočené kolo se zadrhne.
Obávám se, že z hrdé historie Lomnice jako královského města nezbylo nic aristokratického, velkodušného, povznášejícího. Lomnice je město, ale malé. Je maloměsto.

Související: Vysvětlení k článku o Tatranu a Bibli

                    Aktuální složení výkonného výboru TJ Tatran 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář