Jdi na obsah Jdi na menu
 


Minipovídka o člověku, který byl velmi nešťastný

Lumír Šarman


Tak to byl jednou člověk, který se narodil svým rodičům a v dětství jim dělal většinou radost, i když občas přinesl ze školy poznámku. Nerespektoval své učitele a někdy právem, protože oni – tehdy ještě letopočet začínal devatenáctkou – učili bludy.
   Když vyšel ze školy, vystřídal postupně řadu zaměstnání, ale v žádném se nijak zásadně neprosadil. Vůbec se v životě nějak nemohl prosadit. Možná proto, že chyby hledal vždy a zásadně pouze na druhých a sám si je nepřipouštěl. Nakonec si za vypůjčené peníze pronajal malý krámek v městečku nedaleko svého bydliště, kde prodával suvenýry a párek v rohlíku. Dalo by se říci, že navzdory svému poměrně nízkému věku hnil zaživa a sám to dobře věděl. Chtěl něčeho dosáhnout, chtěl uznání ostatních, ale neuměl obojího dosáhnout.  O to víc neměl rád lidi, kteří šli svou cestou a měli jasno ve svých názorech.
   Už nikdo neví, jak se stalo, že jednou u jeho krámku zastavilo auto, z něj vyskočil pomenší anger.jpgmuž a vyrazil do krámku. „Nazdar,“ oslovil prodavače. „Potřebujeme tě – budeš pro nás pracovat, chceš-li a nebudeš toho litovat!“. Prodavač dlouho nepřemýšlel a nabídku přijal. Konečně bude důležitý! Konečně všem ukáže, co v něm dřímá! Už se na něj nebudou dívat jako na rozpouštějící se ranní mlhu těsně předtím, než zmizí.
   Pak dostal od malého muže mnoho úkolů, které pro něj znamenaly výzvu. Měl začít psát o věcech a o lidech, o kterých nic nevěděl. Mělo to však vypadat, jako kdyby věděl. Měl se stát výkonným mediálním pracovníkem nového uskupení, které si dalo za cíl uspět v projektu privatizace firmy „Košík, prádelník a rohož, a.s.“. Strategie byla jednoduchá – přesvědčit akcionáře o tom, že současné vedení akciovky je neschopná banda ničemů, která navíc rozkrádá společný majetek. Náš člověk si třikrát ořezal svou tužku tvrdosti HD a začal psát. Říkal si, že to bude určitě podobné, jako s focením, tedy, že se z velkého množství vyfoceného materiálu nakonec vyloupnou kvalitní kusy, které oslní čtenáře. Psal rychle, psal ostře, psal útočně. Někdy mu lidé z okolí říkali, ať to nepřehání, ale on byl tolik plný bolesti z dosavadního neúspěšného života, že ji vrhal na papír znovu a znovu. Psal a psal … a psal. Lidé z nového uskupení ho podporovali, chválili ho a malý muž si v duchu říkal, že našel správného člověka na špinavou práci.
   Většina akcionářů se nakonec rozhodla, že svou firmu svěří Novému uskupení, protože dokázalo tak rázně upozornit na podvratnou činnost bývalého vedení. Situace se změnila – lidé, kteří jenom plánovali, teď zasedli za pracovní stoly a byli situací donuceni přestat bořit a začít tvořit. Některým se tato proměna zdála přirozená a přijali ji. Ne tak on. Zůstal po krk v zajetých kolejích svého nenávistného psaní. Stal se z něj namísto žurnalisty nebo začínajícího literáta pouhý písmák. Přesvědčen o vlastní velikosti a neomylnosti chrlil stovky a tisíce písmenek a nevšiml si, že za sebou nechává už jenom smutný důkaz vlastní zamindrákovanosti a neschopnosti. Stal se králem na ostrově písemností, který čtenáři většinou nazývají BLÁBOL.  Jednoho dne mu malý muž zavolal a řekl: „Už tě nepotřebujeme.“  

   Ten den na něj všichni rádi zapomněli … 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kdy bude klid zbraní?

(Lomničák, 16. 2. 2011 11:42)

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Místo aby se situace po volbách uklidnila, tak se zostřují žabomyší války. Myslím, že je třeba pracovat pro Lomnici a ne mezi sebou bojovat.

Malý muž

(Tomáš, 15. 2. 2011 23:47)

Opravdu povedená a pravdivá povídka! Fascinuje mě, že malý muž nezapomněl na svém plátku paní Břicháčkové taktně naznačit, že to, že se zmínila, jak pan Lamač špatně vaří může být důvodem k soudnímu sporu! Je to klasické zastrašování obyčejných lidí ze strany vládnoucí ČSSD! Copak nemůže člověk svobodně říct svůj názor jak vaří ta a ta restaurace popř. jídelna? Proč zde máme gastronomické servery které hodnotí restaurace? Žaluje je snad někdo za jejich kritiku? Myslím, že kritika firmy Eurest byla projednávána i na zastupitelstvu a je zajímavé, že Eurest jako jedna z největších gastro firem v této republice nikoho nechtěla žalovat! Možná, že kdyby tam měl podíl někdo z Lomnické vlády tak se tak stalo! Říkám Zvánovec nebyl nejlepší, ale byl zlatej proti těmhle! Děkuji všem co dávají najevo nesouhlas!

minipovídka s krásným koncem

(děda Vševěda, 15. 2. 2011 14:44)

Už jsem starší muž, pamětník a bývalý volič nového vedení. Myslel jsem to dobře. Co se tu ovšem děje po těhle volbách opravdu nepamatuju!! Protože už bohužel potřebuji lékařskou péči, tak píšu anonymně a obdivuji všechny, kdo se dnes dokáží podepsat a odporovat řekněme menšímu muži. Podobnost je určitě náhodná, ale na toho zlého muže, který je pravou rukou toho menšího muže si lidé i ve skutečnosti ukazují a zdá se , že ho můžou i znát. Dá se mu říkat Kazisvět. A víme všichni jak to dopadlo s Kazisvětem. Nu hnali ho, hnali. Kdo?? Všechen lid!! Holemi i sudlicemi ach to byla nádhera....Co kdybychom zastupitelům každý sám za sebe řekli, že tady o takové Kazisvěty nestojíme?