Jdi na obsah Jdi na menu
 


Masopustní čas

29. 1. 2011

Jiří Kos


   Naši předkové považovali Masopust za největší hodokvas v roce. Heslo, které slavnostně používali, výstižně vyjadřovalo charakteristiku celého období světské zábavy: „Jezte, tancujte a pijte, v půstu se dosti natrápíte.“
   Masopust začíná už v lednu hned po svátku tří králů a končí o půlnoci na Popeleční středu. Ten den se také „pochovává basa“, a začíná smutné období 40 denního půstu, který končí až o Velikonocích. Jelikož jsou Velikonoce svátkem pohyblivým a určují se podle slunovratu, i masopustní veselí má každý rok jiný čas. Prostý člověk však vnímá pouze tři nebo čtyři dni, protože se při nich „něco děje“.
   Přípravou na oslavy Masopustu se stal takzvaný „tučný čtvrtek“, kdy se pořádaly vepřové hody. Pečené maso s knedlíkem a se zelím – to byl tradiční oběd jak u bohatých, tak u chudých. Nechybělo dobré pivo. O masopustní neděli hody pokračovaly, a při chutném jídle a pití se všichni strojili na taneční zábavu, která nastala o masopustním pondělí. Na mnoha vsích  se konal „mužovský bál“, na který měli přístup pouze ženatí muži a vdané ženy. Tradovalo se, že jak vysoko bude při tanci selka vyskakovat, tak vysoké bude mít při úrodě klasy obilí nebo lnu. 
   Vrchol Masopustu nastal v úterý.  Toho dne vyrazily do ulic masky a maškary, za doprovodu tahací harmoniky obcházely domy a přednášely básně nebo zpívaly veselé písničky. Také zjišťovaly, kde napekli nejlepší koláče a vypálili nejostřejší kořalku. Na některých vesnicích nechyběl povoz tažený koněm. To proto, aby se masky tolik neunavily.
   V dnešní době se na mnoha místech naší republiky masopustní veselí stále oslavuje, ale většinou o volném víkendu. Je tomu tak i u nás v Lomnici a mám velkou radost, že městem chodí průvod masek a že je obyvatelé rádi vítají. Věřím, že tomu bude i letos.  
   Všechno jednou začíná a jednou končí. Skončí i Masopust. Lidé se při něm pobaví, rozejdou se do domovů, ale vůbec nepomyslí, že začíná postní období, při kterém se projevuje úcta k Bohu. To naši předci totiž odstrojili stoly a hájili heslo: „Opovržmež Masopusta, přidržme se Pána Krista.“    
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář