Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříž můj každodenní v kostele sv. Jana Křtitele

Katřeina Orlová, 5. dubna 2011


V neděli 3. dubna, zrovna když bylo tak krásně a mimořádně teplo, se uskutečnil v lomnickém kostele sv. Jana Křtitele postní pořad vytvořený společnými silami sboru Kos a paní katechetky s dětmi z náboženství.
   Prvotní inspirace byla, jak už to tak bývá, velice prostá a prozaická – máme na repertoáru cross.jpgmnoho krásných postních písní, které ale příliš „neužijeme“, v kostele jen o postě a do koncertů jsme je pro jejich specifičnost moc nezařazovali. Chtěla jsem je tedy představit v samostatném postním vystoupení. Jednotlivá zastavení křížové cesty jsou pro postní písně přirozeným rámcem, o který se tak zdařile postaraly děti z první až šesté třídy, které navštěvují hodiny náboženství. Děti ke křížové cestě nakreslily obrázky, na nichž zpodobnily trápení a smutky, které je obklopují, jichž si všímají, které nás nevyhnutelně potkávají. Vystoupení přirozeně plynulo střídáním písniček a vstupů paní katechetky a dětí ke všem čtrnácti zastavením křížové cesty. Hlavní myšlenka či odkaz, citát z Bible, pohled a prožitek dítěte.
   Při přípravě programu jsem myslela na ty, jimž jsem celé naše vystoupení, nebo spíš zastavení či zamyšlení, věnovala: všem obyvatelům Lomnice, na něž kříž pozemského života doléhá v této chvíli nejvíc. Kteří čelí nemoci drahého a blízkého člověka, bojují s vlastní nemocí nebo nemocí dítěte, jimž někoho blízkého vzala smrt, kteří zažívají pokoření, které je posadilo až na samé dno, kteří chtějí utéct nebo skončit, protože se jim nedostává sil. Podle Svatého Otce Benedikta XVI. nám postní doba umožňuje uvědomit si těžkou situaci mnoha lidí a pokusit se napodobit jednání Dobrého Samaritána. Půst je také velkou pomocí v předcházení zlých skutků. Právě u těchto myšlenek jsme se chtěli zastavit a připomenout si, jak je dobré občas pokorně sklonit hlavu. A jak zdůraznila paní katechetka, rovněž jsme si chtěli uvědomit, že křížová cesta, cesta životem, která je plná těžkostí a utrpení, v sobě obsahuje především velkou naději.

Děkuji všem, kteří s námi toto poselství sdíleli.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář