Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koncert duchovní hudby v Lomnici

5. 6. 2011

Kateřina Orlová

Lomnici nad Lužnicí navštíví vzácný host – Táborský chrámový sbor. Kostelní sbor Kos zve taborsky-sbor-1.jpgvšechny milovníky hudby na jeho koncert, který se bude konat v kostele sv. Jana Křtitele v neděli 5. června 2011 od 18 hodin. Vstupné na koncert je dobrovolné. Zazní především vokální skladby autorů, jako jsou Antonín Dvořák, Josef Gruber, Charles Gounod či Zdeněk Fibich, od něhož uslyšíme půvabnou mši Missa brevis, ale i zpěvy z Taizé nebo moderní Alleluia od Gordona Younka. Sbor řídí Helena Boučková, na varhany jej doprovází Ladislav Šotek a jako sólistka vystoupí Jana Kastnerová.
   Táborský chrámový sbor působí při děkanském kostele na táborském Žižkově náměstí a v poutním kostele Panny Marie na Klokotech. Vznikl již v roce 1884. Těžké časy jej postihly v době normalizace, kdy nuceně ubývalo schopných zpěváků. V roce 1985 skomírání vyvrcholilo a poté byl sbor prakticky znovu založen. Dnes zpívá s 25 členy. Zajišťuje liturgickou hudbu při bohoslužbách v obou farnostech, vystupuje na koncertech v místě i v širokém okolí, účastní se festivalů duchovní hudby.
   taborsky-sbor-2.jpgOd roku 2009 sbor řídí paní Helena Boučková, absolventka konzervatoře, klavíristka a hudební pedagožka s bohatými zkušenostmi s vedením pěveckých sborů. Varhaníkem je pan Ladislav Šotek, jehož jsme již v Lomnici poznali v září 2007 při varhanním koncertu s flétnistkou Janou Pavlatovou v kostele sv. Václava. Jako regenschori táborského kostela působí již od roku 1990 a jeho věhlas varhaníka daleko přesahuje hranice Tábora, koncertuje i v zahraničí. Je dramaturgem sboru, pro který upravuje a skládá drobné skladby. Jana Kastnerová je posluchačkou pražské konzervatoře v oboru zpěv a ve sboru působí jako sólistka.
   Sponzorem koncertu je firma Kraus.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář