Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když sloni nemají přednost

5. 10. 2011Jiří  K o s, 17. září 2011

   Teprve nedávno, až když mě málem před školkou shodilo auto z kola, jsem si uvědomil, že zmena-prednosti.jpgv ulicích B. Němcové, Jindrdlovská a Na Třepince je změna značení a tím i jiná přednost jízdy. Řidič na mě hned z okénka naštvaně křičel: „Tady nejsme v Africe - tady nemají sloni přednost!“ A tak mi to velice rychle došlo.
   Ne že by byly varovné cedule malé a přehlédnutelné – ty musí vidět člověk na dálku i bez brejlí, ale člověk, který těmito ulicemi jezdí denně jako já, má v sobě zakódovaný nějaký stereotyp a ten prostě musí začít měnit a zvykat si na nový pořádek. Snadno se zapomene, obzvlášť když spěchám o polední pauze na oběd, aby se vůbec stihl najíst. To do mysli nastoupí právě ten sakramentsky zaběhnutý starý systém. Tohle není omluva, ale pouhé konstatování.
   Asi je to dobrý nápad. Odznačení a návrat k pravidlu pravé ruky ve zmíněných ulicích zvyšuje bezpečnost chodců a převážně dětí, které tudy chodí do školy nebo do školky a také na hřiště a k prolézačkám. Právě tento konec Lomnice je díky nové zástavbě ráj dětí. A co bychom pro ně neudělali – oni, až budou velké, nás zato dají do domova důchodců…
   Proto já – cyklista - teď raději dám přednost v každém případě. Co když se na cestě objeví zase nějaký pirát, který přehlédne nové značení nebo vůbec nezná pravidlo pravé ruky. Anebo si taky může myslet, že tu mají sloni přednost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Upřesnění

(Karel Volf, 14. 10. 2011 11:04)

Jen bych upřesnil, že tato změna přednosti v jízdě je zde již od roku 2007 a bylo na ni upozorněno v tehdejších Lomnických listech.