Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo jsou ti bezejmenní ?

13. 5. 2011Anonymita, utajení, ochrana osobních údajů, zachování soukromí, to jsou aktuální práva moderního člověka. Anonym je neznámý autor, ale taky dílo záměrně nepodepsané. Anonymy maska.jpgv hudbě bývají dochované skvosty autorů, kteří žijí svůj věčný život nepojmenovaní, anonym jako výtvor slovesný v podobě vzkazů, dopisů, zaručených zpráv či stížností člověku obvykle mnoho radosti nedává. Často ubližuje, a to i pod rouškou rádoby pomoci.
   Volné pole působnosti dává anonymům nebo pseudonymům internet, zdánlivě zajišťující anonymitu. Dnešní člověk má možnost ztrácet své jméno a svou tvář, svoji sebeúctu a důstojnost sám před sebou, aniž ho nachytají na švestkách nebo postaví na pranýř. Může se nevázat a odvázat, být sám sebou, nemít zábrany a dát volný průchod asociacím.
I v lomnických sítích sem tam nějaký bezejmenný uvízne. Jedni z posledních anonymů neublížili jen té, na niž mířili, ale i těm, za něž oprávněně mluvila a jež hájila.
   Dcera sdílela úzkost z potenciální změny v pečovatelské službě se svými rodiči a vystupovala na veřejnosti za ně. Není divu, že starý člověk znejistí, když se má změnit péče, na niž je zvyklý a s níž je spokojený, když má odejít člověk, který mu pomáhá. Když se vyhlásí výběrové řízení na poskytovatele služby, vysvětlí si to běžný občan jako snahu o změnu, nikoli jako snahu o rozšíření množství poskytovatelů. Alespoň to tak s výběrovými řízeními bývá. Takže je naprosto pochopitelné, že se občan ptá, zajímá se, chce vědět a rozumět. Využívá písemnou i osobní formu na veřejném zasedání zastupitelstva. Stejně tak je pochopitelné, že vyjádří svůj strach, úzkost, nejistotu.
   A anonym pak na ně nahází špínu, která budí stud, prostřednictvím dcery, která tlumočila nejistou situaci, do níž se dostali. Po bitvě jsme každý generál. Dnes jsme už klidní, protože víme, že výběrové řízení vyhrála sice Oblastní charita Třeboň, ale kdo z klientů chce, pokračuje ve smluvním vztahu s Ledaxem.

Kateřina Orlová
alternativa@atlas.cz