Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dva Václavové

24. 12. 2011

Kateřina Orlová, 20. prosince 2011

 Uprostřed příprav na adventní vystoupení v Lásenici letošní 4. adventní neděli nás zastihla vr.jpgzpráva o skonu Václava Havla. Na programu jsme měli část zhudebněné básně katolického básníka a politického vězně Václava Renče.

  Václav Renč se narodil se o čtvrt století dříve než Václav Havel a vězněn byl v 50. letech za své přesvědčení a za svou víru. Václav Havel ho v odporu proti socialistickému režimu o čtvrt století později následoval. Oba Václavové byli spisovatelé a dramatici. Díla obou vznikala částečně ve vězení. Oba muži byli silného a vznešeného ducha. Oba Václavové zemřeli zmoženi zhoubnou nemocí. Jistě ne náhodou je patronem obou český kníže Václav, symbol českého státu, jeho emancipace a (kýžené) otevřenosti.

   Václav Renč je autorem Popelky nazaretské, kterou vlastně nenapsal. Báseň je obšírným poetickým životopisem Panny Marie a jejího pohledu na historii Starého a Nového zákona. Vznikala ve vězení, v němž se verše učil zpaměti (psát nemohl), učil je spoluvězně, kteří byli postupně propouštěni a kteří tak báseň vynášeli ven. Teprve zde ji zapisovali. Autor ji po propuštění v 60. letech už nijak neupravoval.

   Popelku nazaretskou Václava Renče, její část pojednávající od stvoření světa do narození Ježíše Krista, jsme zpívali v Lásenici v naší premiéře. Při koncertu se v lásenickém kostelíku rozdávalo Betlémské světlo, světlo se vším, co s sebou přináší. Jakmile jsme v 18 hodin dozpívali poslední píseň Magnificat, rozezněly se zvony za Václava Havla.

   Jsme rádi, že – ač jsme patrně na rozdíl od dalajlámy neznali den úmrtí prezidenta Havla dopředu – jsme zazpívali Václavu Havlovi malé rekviem od Václava Renče. Doplněné světlem naděje.

   A jsme též rádi, že totéž zazpíváme ještě v Lomnici 26. prosince v kostele svatého Václava pod jeho sochou.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář