Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis Romanu Bílkovi

Jedna z našich čtenářek mě požádala o uveřejnění následujícího dopisu, protože už předtím neúspěšně žádala o totéž jeho adresáta a zároveň správce stránek místní ČSSD. Přinášíme tedy její text v původním znění.

Vážený pane doktore,

přečetla jsem si článek na stránkách ČSSD v Lomnici nad Lužnicí,  nedalo mi to, a musela jsem napsat  tyto řádky.
  Vážím si Vás jako  obvodního lékaře, schopného diagnostika. Sama k Vám sice nechodím, ale  lidé okolo mne si povídají a jim věřím. V Lomnici bydlíme čtyři roky, přistěhovala jsem se s mužem a dcerkou z Třeboně. Nikdy jsme na městském úřadě, kde jsme byli častými návštěvníky, neměli s ničím problém,  slečny na matrice jsou velice milé a usměvavé a nic pro ně nebylo nemožné. I s bývalým panem starostou jsme se vždy na všem a bez problémů domluvili.
   Ale teď se, jak se mi zdá, začíná situace ve městě měnit. Na zasedáních zastupitelstva  prakticky nedostane veřejnost slovo. Zajímá nás s manželem dění ve městě, kterému odvádíme daně a ve kterém bude naše dítě chodit do školy. Jsem ročník  77, takže si ještě trochu pamatuji ony komunistické časy a
začínám se zde cítit podobně jako v oné době minulé. Pomatujete určitě heslo té doby: Kdo nejde s námi, jde proti nám…  a kdo nás nechce chválit, ať alespoň mlčí … Ale já mlčet nechci.  Mrzí mě, že tu současní radní a minulí radní na sebe házejí špínu, která se pere veřejně a neobejde se bez vulgarismů.  Příčinu této situace vidím, pane doktore, ve Vašem postoji a chování. Kdo si přečte Váš článek, musí mít dojem, že jej psal arogantní a samolibý jedinec, ne lékař a vzdělaný člověk.  Copak je nutné  každou inovaci, jako byly třeba předvánoční trhy, tak mohutně a propagandisticky vyzdvihovat jako něco výjimečného, pokud se lidem líbily, mluví to samo za sebe  a  obyvatelé Lomnice nejsou tak hloupí, aby si neuvědomili, že je někdo musel zorganizovat. Stejně jsou tyto informace určeny spíše  opozici, která je sice velice oslabená, ale stejně je ji třeba neustále dráždit.  A nechat vyvést zastupitele policií z městského úřadu a pak se tím holedbat jako hrdinským činem, JE TO NUTNÉ? Nebo: proč je vše psáno takovou manipulující  formou, která podtrhuje Vaši dokonalost?  Dokonalost mluví sama za sebe, nepotřebuje chlubivá slova…

Tímto Vás prosím o zamyšlení, jestli je toto všechno nutné k prospěchu místního obyvatelstva.

S pozdravem Marie Břicháčková V Lomnici nad Lužnicí dne 1.2.2011

Prosím o zveřejnění tohoto dopisu, protože je pro Vás všechny, kteří máte nyní na starosti chod života v našem dosud poklidném městě.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pan učitel Petržela

(Karel Vávře ml., 16. 2. 2011 10:26)

Nemotám se do politiky. Nepřispěju k tématu, jen bych rád napsal svůj názor na pana učitele Petrželu. Byť se neztotožňuju s politikou, kterou zastává. A vůbec tím nekomentuju článek Richarda.

Pan Petržela byl jeden z nejlepších kantorů, kterého jsem za svou "školní kariéru" poznal. Jeho hodiny byly zajímavý. Jako klucí jsme ho už tenkrát uznávali - byli jsme zvěř a on se s náma vyrovnal vždy po chlapsku. Laťkou v kabinetě. Vše bylo jasný, slov nebylo potřeba :) Na rodičáku si pak nikdy nestěžoval na vyrušování a další výčet drobných hříchů. Bavil se o prospěchu, popř. dalších důležitých věcech. Prohřešky v kázni jsme měli vyřešený.

V hodinách občanky nás nezatěžoval žádnýma politickýma hovadinama. Bavili jsme se o vztazích s opačným pohlavím, o životě, atd. Dodnes si v některých životních situacích vzpomenu na jeho rady a názory.

Toť má osobní zkušenost s panem Petrželou - učitelem a člověkem.

Krátká poznámka k článku p.Soukupa na stránkách ČSSD

(Rudolf Petržela, 14. 2. 2011 15:53)

Přečetl jsem si Vaše hodnocení situace za komunizmu a případné perzekuce Vaši osoby. Předpokládám, že píšete o mně (výchovný poradce R).Líčíte rozhovor, který jsem s Vámi, jako žákem školy měl vést. Nešlo o politickou záležitost, ale o posudek, který si vyžádala pracovnice sociálního odboru. To je v povinnostech výchovného poradce a mimochodem se tak děje i dnes. Škola jich vypracovává každý rok několik a jistě nikdo nepředpokládá, že jde o politickou perzekuci. Děkuji za pochopení, doufám, že toto vysvětlení stačí. R. Petržela

Poděkování

(Radek Bicek, 13. 2. 2011 20:54)

Děkuji za opravu článku na stránkách CSSD " otevřený dopis" od pana Soukupa. A hlavně vymazání té nepravdy , která mě tak děsně naštvala!! Na omluvě od pana Soukupa trvám.

Poděkování

(Marie Břicháčková, 13. 2. 2011 20:15)

Děkuji všem za podporu a pro ty, které tato kauza zajímá,přikládám svou odpověď panu Soukupovi.

Dobrý večer,
pane Soukupe, na Váš dopis plný nepravd Vám nechci a nebudu odepisovat, ale příště než na něco odepíšete, si to prosím alespoň přečtěte.
1. Vím, co znamená slovo perzekuce, ale nikde jsem ho nepoužila.
2. Nezmiňovala jsem ani poměry na lomnické radnici před rokem 89, v té době jsem žila v Třeboni, což naopak zmiňuji.
3. Věřím, že lidé jako Vy, snad nikdy nebudou rozhodovat o tom, kdo je a není schopen vychovávat naše děti. Vám bych nesvěřila ani naší kozu, které ještě dlužíte honorář za veřejnou produkci. 

S přáním pěkného večera Marie Břicháčková

Podpora paní Břicháčková a panu Bickovi

(Všeználek (pro někoho Neználek), 13. 2. 2011 20:04)

Konečně se někdo odvážil a napsal pravdu. A nebál se podepsat. Tohle já zatím nedokáži. Pan Soukup nám vyrostl jako houba po dešti. Nebýt jeho ženy učitelky, nenapsal by ani řádku. To jsou ti hrdinové našeho nového zastupitelstva. A před nimi bysme se měli nejspíš klanět a neceknout.

Kratoučká reakce

(Radek Bicek, 13. 2. 2011 17:30)

Tak už jsem na stránkách CSSD četl odvetu za mou odpověď zde. Teď máte občané Lomnice důkaz, že se opravdu zatím nevyplácí psát trochu odlišný názor pod svým pravým jménem. Cizinče Soukupe, už mám napsaný článek já zase pro Vás, kde žádám Vaši veřejnou omluvu! Víte za co? Za to , že jste opravdu cizinec a nevíte, kdo byla moje babička. A vy ostatní, víte, proč nějaký jedinec do toho zatahuje ostatní jen ne sebe? Protože je sám slabý. Já slabý nejsem,já se umím postavit sám za sebe!

Záleží jenom na nás

(Lumír Šarman, 13. 2. 2011 10:51)

Díky Vám všem za komentáře. Škoda, že zatím neznáme stanovisko druhé strany. Osobně si nemyslím, že je situace až tak dramatická. Bát se persekuce? Jaké? Pokud bude mít víc lidí chuť se s ostatními podělit o názory, pokud se nebude bát podepsat svůj názor ačkoliv bude možná ihned "onálepkován" jako zaujatý, nezralý a co já vím jaký ještě, pak se situace bude zlepšovat.To je princip. Kapky vody za dostatečně dlouhou dobu udělají důlek i v žule... Záleží jenom na nás, kolik energie chceme do pohodovějšího soužití v Lomnici investovat. Nemyslíte?

souhlas s autorkou

(bambulka, 10. 2. 2011 17:04)

Myslím si že autorka dopisu dala nejevo to, co si možná velká část obyvatelů Lomnice nad Lužnicí myslí, ale z obavy z možné perzekuce se bojí tento názor říci veřejně ..... tak jako já. Proto moc děkuji

Re: souhlas s autorkou

(Miki, 12. 2. 2011 20:14)

Souhlasím s názorem autorky..přátelé, nemáte pocit, že jsme tam, kde jsme byli? Že i když se nám změnilo vedení města, dál se budeme bát něco říci nahlas, aby se to neobrátilo proti nám?

Souhlas

(Marie Šarmanová, 12. 2. 2011 7:38)

Souhlasím s paní Břicháčkovou. Proč se stále obnovuje nevraživost, když je v podstatě rozhodnuto a současná garnitura má moc o všem rozhodnout a být lepší než ti předcházející? Na závěr čínské přísloví: Dříve než se začátek stane včerejškem, lidé často přehlédnou šance, které jim nabízí dnešek!

bingo

(Petr, 11. 2. 2011 8:17)

konečně něco bez cenzůry

také souhlas

(Radek Bicek, 10. 2. 2011 18:52)

Moc děkuji za výše uvedený článek. Je určen pro objektivní lidi, kteří nejsou zaslepení nějakou osobní křivdou.Dovolím si vytrhnout tento úryvek "Kdo nejde s námi, jde proti nám… a kdo nás nechce chválit, ať alespoň mlčí … Ale já mlčet nechci. Mrzí mě, že tu současní radní a minulí radní na sebe házejí špínu, která se pere veřejně a neobejde se bez vulgarismů".
Jsem rád, že takové pocity začíná mít čím dál víc občanů, kteří to cítí také.