Jdi na obsah Jdi na menu
 


Děti, učte se

25. 9. 2011

Kateřina Orlová, 13. 9. 2011

orlova.jpgDozvěděla jsem se téměř šokující zprávu, že se má propříště zrušit povinná maturita z cizího jazyka. Že není povinná matematika, to je holá skutečnost. Prý se uvažuje o jejím zavedení, ale to by se asi musela začít Země otáčet opačně, aby se tohle v Čechách za současného stavu přihodilo.
    A tak že prý Česko hloupne. Doufám, že se nikdo nediví. Do roku 1989 – bohužel v době socialismu – měli všichni maturanti jednotnou státní maturitu. Se svobodou přišla bohužel bezbřehost všeho, všemu se dal přirozený spád, takže je jen přirozené, že si žák zvolí cestu nejmenšího odporu, nejmenší námahy, protože má svá práva, může se kdykoli odvázat, nikdo mu nic nemůže, leda… A liberální společnost neudělá nic lepšího, než že žáka poslechne. Takže předměty, kde se musí trochu máknout, se odloží stranou, a místo toho máme na středních školách blátivé obory jako management, marketing a počítače (předpočítačová generace učí tu počítačovou práci na počítači – to by se jeden zasmál). A maturovat můžeme z výtvarné, hudební a tělesné výchovy. Já se jen divím, že ještě zůstala čeština, vždyť je tak těžká!
    V severních Čechách příhraniční německé učňovské školy nabírají české žáky, protože u nás se učební obory zkrátka ruší. O vymírání řemesel v Čechách jsme již v Alternativě psali, tohle je jen další smutný a hmatatelný důkaz. Hurá, budeme mít české řemeslníky, kteří budou pracovat v Německu.
    Všichni víme, že těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Bez práce nejsou koláče.
    A taky: Učení je mučení. Ale mučení, které nevede ke smrti, ale k životu. Překonání vlastní pudové pohodlnosti, dril a biflování, trénink vůle, perfektní provádění zadaných úkolů, nepříjemná námaha, to jsou všechno věci, které formují osobnost, myšlení, učí pracovat a hlavně přinášejí bohaté plody.
    Děti, neposlouchejte dospělé, kteří vás poslouchají, a svěřte se těm, kteří na vás kladou požadavky. Učte se. Jazyky, matematiku a řemesla. Budete skvělí a budete žádaní a vzácní. A budete se mít dobře.
 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář