Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co nejvíc sužuje občany Lomnice?

25. 9. 2011

Kateřina Orlová, 25. září 2011

Na základě názorů vyjádřených občany na posledním zasedání městského zastupitelstva lze odpovědět: těžká nákladní auta. A tak se nerada vracím ke svému oblíbenému tématu neoblíbené silniční nákladní dopravy.
   V anketě k obchvatu města převládly hlasy souhlasící s navrhovanou variantou obchvatu, z čehož by se dalo soudit, že se jí zúčastnili převážně občané, jimž oprávněně vadí projíždějící těžkotonážní automobily (proč jinak obchvat?). V diskuzi převládly příspěvky týkající se kamionů. Občanům bydlícím naproti benzínové pumpě oprávněně vadí neoprávněné parkování tiráků na parkovišti u čerpačky, protože jejich řidiči svým roztahovačným počínáním obtěžují truck.jpgnoční klid. Občanům v Budějovické ulici praskají zdi v domech (dnes tedy už nejen občanům žijícím v Tyršově a Třeboňské ulici a na náměstí 5. května), protože se kolem prohánějí naložené či přetížené (stačí nenaložené) nákladní vozy z nedalekých Slověnic (postavit takovou provozovnu na poli u cyklistické stezky vyžadovalo hodně silný žaludek těch, kteří to povolili).
Budeme plánovat a stavět obchvaty, volat policii, aby zakročila, opravovat baráky, nevětrat, nespat, nedívat se skrze okna nebo je co čtrnáct dní mýt, ale taky sbírat smrtelně raněné cyklisty z děr na cyklostezkách, děr nepochybně způsobených těžkou tonáží, sbírat smrtelně raněné ze silnic v obcích, odvážet smrtelně zraněné ze srážek osobáků s kamiony, jichž jezdí rok co rok víc a víc. Co budeme ještě dělat, abychom se sklonili a hrbili před systémovým rozhodnutím několika zainteresovaných a abychom řešili neřešitelné? Rozhodnutím, které je systémově chybné a zločinné, které je dobré jen pro někoho a které zužuje a otravuje život v civilizované zemi úplně všem. Bohužel ale životy i zcela spolehlivě a hmatatelně ničí.
Nejsem pro obchvaty, odklony, zákazy vjezdu, pokuty, neustálé opravování silnic. Jsem pro radikální a racionální řešení, které bych vyjádřila parafrází hádanky: Co je menší, kilo železa, nebo kilo vzduchu?
   Snad nějaká občanská či ekologická iniciativa, akce na facebooku, blokády aktivistů, zvolení lobbistů protichůdných zájmových skupin do parlamentu, snad něco takového nebo ještě lepšího časem vznikne a bude to účinné.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář