Jdi na obsah Jdi na menu
 


Budeme se zase sčítat

17. 2. 2011

Aby stát dobře rozhodoval, potřebuje vědět, kde a jak na jeho území žijí jeho občané. Takto velmi obecně, by snad šel shrnout důvod pro pravidelné sčítání lidu, které nás už docela brzy čeká.

scitani.jpg   Sčítání lidu patří k nejstarším statistickým akcím vůbec. Na našem území se soupisy obyvatel tvořily už ve středověku, kdy sloužily panovníkům k vojenským a daňovým účelům. Zpočátku zahrnovaly pouze část populace. Za vůbec nejstarší dochovaný soupis na českém území je považován soupis majetku litoměřického kostela z roku 1058, který je součástí zakládací listiny knížete Spytihněva II.
Za významný mezník pak lze označit rok 1753, kdy byl vydán patent císařovny Marie Terezie o každoročním sčítání lidu. Novou kapitolu v historii sčítání obyvatelstva v habsburské monarchii zahájilo sčítání provedené v roce 1754. Poprvé se konalo současně a jednotně na celém území soustátí.

   Rozsah informací i  kvalita dat se začala významně zvyšovat od roku 1869, kdy se uskutečnilo první moderní sčítání lidu na našem území. Jediné sčítání, které se v novodobé historii Československa nekonalo, bylo v roce 1940  kvůli 2. světové válce.

Kde získat bližší informace? Oficiální informace si můžete stáhnout tady: základní informace, sčítání krok za krokem, termíny, bezpečnost sčítání a jeho přínosy.

Materiály budou sčítací komisaři roznášet do schránek od 26. února do 6. března 2011. Půjde většinou o zaměstnance pošty.

Hlavní webová stránka projektu je www.scitani.cz.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář