Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tři ženské postavy v Adventu

22. 12. 2010


Adventní období kromě postu a přípravy na Vánoční svátky upozorňuje i na tři výjimečné ženské postavy - Barboru, Lucii a Prechtu. Mají s ním totiž hodně společného. Zajímalo mě to, proto jsem hledal v historických pramenech, abych se o nich dozvěděl víc.
Barbora slaví svůj svátek 4. prosince a v minulosti chodili toho dne v předvečer její představitelky po domech, buď samy nebo s doprovodem dalších žen, někde s čerty a s anděly anebo s rohatou kozou. Každá Barborka byla oblečená do bílého šatu, který většinou obstaralo upravené staré prostěradlo. Obličej měla zamoučněný, v ruce držela metlu a košíček, v němž nesla dárky. Klepala na okénka a ptala se dětí uvnitř, jestli byly hodné. Ty hodné po modlitbě obdarovala sladkostmi a těm zlobivým našlehala metličkou na zadnici. V dnešní době na tuto postavu zůstal jen pěkný symbol v podobě nařezaných větviček, které dáváme o jejím svátku do vázy s vodou, aby nám do štědrého dne vykvetly. Svobodným dívkám prý zvěstují, jestli se vdají nebo ne.
Svatá Lucie – ochránkyně před čarodějnicemi, má svůj svátek 13. prosince. I ona chodívala po domech oblečená do bílého a na obličeji většinou nosila masku v podobě zobáku se zuby ze řepy. V ruce držela peroutku nebo dřevěný nůž. Podle historických záznamů měla dohlížet, aby byl v domě takový pořádek, jaký má být. Jakmile objevila závažně nedostatky, rázně zakročila. Také kontrolovala přadleny, jestli neporušily zákaz předení. Když zjistila, že se provinily, klepla je pořádně přes prsty nebo jim zmuchlala přízi. Rovněž dávala pozor na děti, aby se v adventním čase postily a hrozila, pokud je přistihne při mlsání, rozpárá jim nožem bříško.
Na Prechty lidé už dávno zapomněli, to jméno není oblíbené a dávno vypadlo z kalendáře. Přesto se tyto ženy aktivně účastnily adventního období. Měly podobné úkoly jako ty dvě předešlé. Chodily po domech nejen na Štědrý den, ale i po novém roce na svátek Tří králů, děsily zejména malé děti a přísně je trestaly, když se přejídaly.
  Česká historie je bohatá na postavy, které jsou symbolem přicházejících Vánoc, většinou jsou ale mužského rodu a na ženy se dost často zapomíná. Proto je chci tímto článkem čtenářům připomenout.
     
Jiří  Kos
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář