Jdi na obsah Jdi na menu
 


Studentské volby 2010 - kompletní výsledky...

20. 5. 2010

Studentské volby 2010 - kompletní výsledky zveřejněny (aktualizováno)

 

Lomnice nad Lužnicí 15. května 2010

 

Včera byly zveřejněny konečné výsledky Studentských voleb. Oproti číslům, která unikla z jednotlivých škol, nedošlo k výrazným posunům.

 

Rekapitulujme. Proč vlastně tenhle projekt proběhl? Není to, jak se může zdát v době, kdy všichni prožíváme blížící se parlamentní volby, akce, která by měla nějak doplňovat předvolební kampaň té či oné strany. Stojí za ní totiž veřejně prospěšná společnost Člověk v tísni (ČVT). Ta už roky "vozí" do škol pásmo dokumentů upozorňujících na porušování lidských práv v celém světě a snaží se tak konfrontovat studenty s realitou. Když ČVT v prosinci 2008 uspořádal rozsáhlý průzkum názorů středoškoláků zjistil, že pouze nějakých 20 procent z nich cítí, že může nějak ovlivnit problémy, které kolem sebe vidí. Výsledky velice zajímavého průzkumu najdete zde. ČVT se proto v lednu 2009 rozhodl uspořádat pro studenty volby, kde by se mohli vyjádřit jako skuteční voliči a tak přemýšlet o věcech, o kterých přemýšlí řádní voliči.

 

ObrazekA tak na konci dubna, konkrétně 26. - 28., proběhly na celkem 69 gymnáziích, 68 středních odborných školách a 7 středních odborných učilištích z celé ČR volby nanečisto.

Podrobnější informace najdete na stránkách Člověka v tísni zde. Dozvíte se o všech detailech projektu.

 

Výsledky voleb - pravice zvítězila, překvapila podpora extrémistů

 

Volební účast mezi studenty byla 51,1 %, což je výrazně méně, než u posledních voleb dospělých. Odevzdáno bylo 20.333 hlasů. Vzhledem k tomu, že struktura škol - zejména velice malé zastoupení učilišť neodpovídá realitě, přepočítala renomovaná agentura Millward Brown Czech Republic tato čísla podle reálného rozvržení.

 

Celkové vážené výsledky - celá ČR v % (strany, které by se dostaly do parlamentu)

  

 TOP 09
 26,59
ODS    
 17,56
Věci veřejné 
 12,11
Česká pirátská strana  7,74
Dělnická strana sociální  spravedlnosti  7,14
Strana zelených
 5,3
ČSSD
 5,27
 
  

Výsledky v Jihočeském kraji (%)

 

 TOP 09  36,3
 ODS  16,1
 Věci veřejné  12,2
 ČSSD  5,8
 Česká pirátská strana  5,5
 DSSS  5,0

 

Studenti hlasovali nanečisto. Většina z nich nemusí nést za své hlasování zodpovědnost, protože jim ještě není osmnáct a konfrontace s reálným výsledkem voleb tak bude trochu neosobní. Přesto jde o signál, který vypovídá alespoň částečně o smýšlení našich středoškoláků a tím i o naší společnosti.

    

Lumír Šarman

 

 

  

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář