Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přemluv bábu, přemluv dědu

15. 5. 2010

Přemluv bábu, přemluv dědu - tzv. virální video bojuje proti hlasům pro ČSSD a KSČM v nadcházejících volbách

 

V novinách, rádiu i televizích je to jedno ze žhavých témat. "Už si viděl Přemluv bábu?", ptají se lidé jeden druhého v práci, doma i ve škole. O čem vlastně přemluv bábu je?

 

Nejdříve malinko teorie. Jde o takzvané virální (od slova "virus") video, které je určeno pouze pro internetové společenství. Šíří se, pokud je pro diváky něčím zajímavé, jako virus po sociálních sítích, které lidé na internetu vytvářejí - nejznámějšími budou asi Facebook a Twitter.

 

Obrazek


Vzorem pro českého známého režiséra Petra Zelenku (Knoflíkáři, Samotáři, Rok ďábla, Příběhy obyčejného šílenství, Karamazovi) byl videoklip Američanky Sarah Silvermann na podporu tehdejšího prezidentského kandidáta a dnešního prezidenta Baraca Obamy. Podívat se na něj můžete zde. Zelenka natočil se dvěma mladými a populárními herci video Přemluv bábu už před plánovanými loňskými podzimními volbami. Mohl ho však použít až nyní.

Nakolik se dané video podařilo a jak zasáhlo diváky, můžeme soudit z několika informací. Během 11 dnů, kdy je na Youtube k dispozici, si ho stáhlo už skoro 500 tisíc lidí (!). O videu se diskutuje a zdaleka nejenom na internetu. Různé potrefené husy se ozývají a záměrně přibarvují některá sdělení z filmu tak, aby měly důvod se ozývat.

Nejúspěšnější české i zahraniční filmy všech dob přesáhly svým počtem diváků půl milionu. V tomto smyslu je Přemluv bábu už mezi celebritami. Proč? Protože jde o sice místy drsné, ale většinou vtipné a k podstatě mířící sdělení, jehož základním mottem je: přesvědčit mladé lidi, aby působili na své prarodiče a přemluvili je, aby nevolili ČSSD.

  

Podívejte se sami, na toto video zde. Můžete si přečíst rozhovor s Petrem Zelenkou, který vyšel v Hospodářských novinách zde. A do třetice se můžete zaposlouchat do rozhovoru s jedním z hlavních protagonistů, hercem Jiřím Mádlem, který v pátek hostoval na Radiožurnálu zde.

 

Mnoho lidí cítí, že by měli něco udělat proto, aby ve volbách zvítězil jejich názor. Zelenkovo sdělení je nekonformní a životnou formou, jak to udělat.

 

Lumír Šarman

 

BlueBoard.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář