Jdi na obsah Jdi na menu
 


Noc kostelů v Lomnici

16. 6. 2010

Kateřina Orlová


V pátek bylo v Lomnici živo. Kromě návštěvy volební místnosti namířili někteří z nás večer také do lomnických kostelů. Společně se stovkami rakouských, českých a moravských kostelů jsme otevřeli dveře 28. května večer i my.

  

   Nepřísluší mi jako jedné z iniciátorek, organizátorek a účinkujících psát o tom, jaké to bylo. V kostele sv. Jana Křtitele proběhl čtyři hodiny trvající program, o nějž se zasloužil velký počet farníků a ještě větší počet zájemců se na něj přišlo podívat. Těm všem za sebe a za věc samu srdečně děkuji.

  

   Děkuji za všechny organizátory a účinkující panu Václavu Ramešovi za podporu a Obrazekpomoc při přípravě programu. Paní Anně Krausové, které na lomnické škole vyučuje úspěšně náboženství a společně s dětmi nám přiblížila náplň, probíranou látku a hlavně přínos a cíle výuky. Paní Jarmile Dvořákové, jež celý večer zkrášlovala dokonalým přednesem veršů. Dívkám z kostelního sboru, které naprosto obdivuhodně připravily jednoaktovku Malý princ podle stejnojmenné knihy. Doufám, že jsme představení s živou hudbou, výstižnými kulisami a vtipnými kostýmy neviděli naposledy. Paní Aleně Kabelové, která nám přednesla něco o historii obou lomnických kostelů a pověděla o patronech kostelů a všech lomnických a okolních kapliček. Je to téma, které by mohlo být základem případných dalších přednášek a besed, a pevně doufám, že bude.

  

   Děkuji členům kostelní sboru Kos za muzicírování, organizaci a propagaci. Naprosto každý přinesl svůj jedinečný vklad. Petru Ouškovi za moderování celého večera a členkám a členům z Třeboně a Tábora, že přijely podpořit lomnickou akci. Kos zazpíval ve třech blocích na třicet písniček. Četli jsme povídky a hráli na varhany a housle, zazpívali několik žalmů a poslechli si některá z nejznámějších podobenství z Nového zákona.

  

   Děkuji ostatním farníkům, že nás podpořili účastí. Paní Nouzové za trpělivost a námahu při pravidelném úklidu kostela a péči o jeho krásu a květinovou výzdobu. Děkuji panu starostovi Karlu Zvánovcovi a jeho manželce, že s námi vydrželi celou dobu.

  

   Dříve byly dveře do kostela otevřeny stále a kolemjdoucí do něj mohli kdykoli zajít. Dnes panují oprávněné a potvrzované obavy, „aby nám do kostela někdo něco nepřidal“. Proto se kostely zamykají, mnohde zajišťují elektronickým poplašným zařízením a je dobře, že i v lomnických kostelích jsou u hlavního vchodu mříže, za nimiž lze do interiéru alespoň nahlédnout. O příležitostech otevřít kostel sv. Jana Křtitele i mimo bohoslužby přemýšlíme již dlouho. Noc kostelů byla příležitostí dokonalou a myslím, že její účel byl splněn. Příště si můžete zajít do ticha lomnického chrámu o pouti, po celý den v neděli 27. června.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář