Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jedinou cestou do budoucna je otevřenost

18. 7. 2010

.....a zapojení všech

Lumír Šarman

Aby vztah dlouhodobě vydržel, vyžaduje, aby bez ohledu na to, kolik je v něm stran, panovala mezi všemi vzájemná úcta a respekt. Z toho se pak odvíjí i možnost uplatňovat různé přístupy a pohledy při řešení menších i zásadnějších problémů nebo při hledání cesty do budoucna. Ten, kdo nemá rád odlišné názory, odlišné nápady, zpravidla dlouhodobé vztahy nevytváří. Samozvaní majitelé jediné pravdy mívají kolem sebou pouze a jenom lidi, kterým popírání vlastního názoru z nějakých důvodů vyhovuje. Například proto, že jsou si vědomi dočasné síly majitele "pravdy" a rozhodnou se ji použít jako výtah k moci ři kariéře. Možná se utěšují, že až dříve neohrožený vládce odejde, budou moci oni předvést svou vlídnější tvář.
najdr.jpgMám pocit, že kolem Karla Zvánovce se za léta, kdy se z pozice šéfa TJ Tatran připravoval a pak držel na vrcholu mocenské pyramidy našeho městečka, zformoval zajímavý propletenec osobnostní a "osobností", které nelze šmahem zařadit do kategorie "odepsaných" jen proto, že se nad starostou samotným, zdá se, začíná smrákat. Už dlouhou dobu tak nějak vyčuhuje z docela jednolitého šiku klubu nezávislých Michal Najdr. Brání se zbytečným emocím a v čele kontrolního výboru, kde má kromě sebe dva zástupce opozičních uskupení, odvádí slušnou práci. Na posledním zastupitelstvu opětovně apeloval na jednoho z diskutujících občanů, aby se zaměřil na fakta a vynechal divadlo pro ostatní občany.
Pragmaticky se na zastupitelstvu, soudě podle posledních několika zasedání, chová i David Brom, který evidentně nemá problém nahlížet na věci i z pohledu jiného než dosud jeho. Petr Krejník je většinou zticha a ozývá se ve chvíli, kdy se mu zdá, že už napadání současné radnice bylo přespříliš. V jeho prospěch hovoří stovky hodin odpracované s mládeží - především tou fotbalovou a to je silný kredit, nicméně opačný názor než starosta snad ještě veřejně neprojevil.  Kdo další ze starostova tábora aktivně vystupuje a nebojí se odhodit svůj názor, když je na překážku dohodě? Karel Hes to bohužel není - zřídka vůbec něco pronese. Stal se z něj - viděno optikou toho, co se odehrává jenom na zastupitelstvu - stroj na zvedání rukou. Podobně neviditelný je Milan Klička. Paní doktorka Pumprová má aktivitu jaksi v popisu práce. Je místostarostkou a spoluvede každé zasedání z pozice předsedkyně návrhové komise. Mimo připravený text se však od ní přítomní dozví něco navíc jenom velmi zřídka.Největší osobnost po starostovi se z tábora klubu nezávislých odštěpila a má teď tábor svůj - Roman Bílek.
Jak je na tom současná opozice? Někdo by mohl říct, že je bezzubá a z mocenského urad.jpghlediska, by měl pravdu. Ono se těžko bojuje proti dříve 11 a dnes 10 hlasům většiny, když jste 4. Dále hodnocení opozičního tábora nebudu rozebírat - jsem zaujatý, protože do něj patřím. O aktivitě zastupitelů zvolených z kandidátky ODS a dvou dalších nezávislých kandidátek posledních voleb si každý může udělat svůj názor. Z osobního pohledu vidím za posledních několik let pár (pro někoho možná zanedbatelných) úspěchů: 1) Od roku 2006 se konečně na zastupitelstvu hlasuje po jednotlivých bodech a ke každému bodu zvlášť se diskutuje, 2) opozice má zástupce jak v kontrolním, tak finančním výboru, 3) zastupitelé včetně opozičních dostávají stále podrobnější informace pro své rozhodování, 4) mezi zastupiteli vymizela až na výjimky, které jsou však často způsobeny přítomností obecenstva, atmosféra napadání, neúcty a osobních útoků.

Zatím nejhorší startovní pozice pro starostův tábor

Od posledních komunálních voleb sice uplynuly skoro čtyři roky, ale mozek dospělého člověka při pohledu zpět tak nějak zkracuje prožitý čas. Mnoho z nás si tak řekne: "To to uteklo." Uteklo a blížíme se do hektického období před novým rozdáním karet. Bude možná vypjaté a asi se neobejde bez osobního napadání a praní špinavého prádla všeho druhu. Důležitější však je, co bude následovat po volbách až do roku 2014. 

Když si kladu otázku, co nás čeká po komunálních volbách, uvažuji jednak v rovině pragmatické, jednak v rovině přání nebo chcete-li naděje.
Prostá politická matematika říká, že s každým dalším volebním období ubývají vládnoucí síle hlasy, ať se snaží, jak se snaží. Karel Zvánovec to ví. Začal před 12 lety s 9 "svými" v zastupitelstvu. O čtyři roky později mu jich o dva přibylo (budovatelská etapa byla v plném proudu) a o čtyři roky o jednoho ubylo. Je jisté, že výsledek klubu nezávislých v roce 2010 bude horší než v roce 2006. Ztratili svůj klenot z hlediska volební matematiky. Přišli o magnet na hlasy - Romana Bílka. Dále přišli starostovi nezávislí o značnou část dříve neotřesitelné důvěry obyvatel. Kanalizační přípojky, aktivita rodiny Němcových, problematické fungování Farské louky, arogance moci, stále se zhoršující způsob komunikace s občany (tragičnost Lomnických listů přesunula informace do vesnickým koloritem zavánějícího veřejného rozhlasu...). Faktorem, který minimálně dočasně hraje proti starostovi, je prázdná městská kasa a relativně nejvyšší zadluženost Lomnice široko daleko. Dokud se alespoň část dobíhajících úvěrů nezaplatí, nebude šance si opět půjčovat - na cokoliv. V roce 2013 oficiálně skončí proud dotací z EU. I když bude mnoho projektů asi ještě několik let dobíhat, kapající kohoutek s penězi se stejně nakonec zavře. Svým způsobem je to dobře, protože se zase po skoro dvaceti letech vrátí doba rozumných hospodářů a nikoliv socialisticky uvažujících snílků s jejich bludy o přerozdělování peněz, které dovedly vyspělou Evropu tam, kde dnes je - ztrácející globální konkurenceschopnost rychlostí světla.
   

Možný scénář po volbách v říjnu

Po volbách je docela pravděpodobné, že ani jedno z předpokládaných čtyřech kandidujících uskupení (Klub nezávislých K. Zvánovce, Podnikatelé, ODS a ČSSD) nedosáhne prosté většiny v zastupitelstvu a bude se potřebovat dohodnout o spolupráci minimálně s jedním dalším partnerem. K tomu logicky patří diskuse o obsazení postu starosty. Výhodnou tábora urad-2.jpgtoho současného je fakt, že právě starostu už má a bude ho pravděpodobně tlačit na stejné místo znovu. Nevýhodnou zbývajících kandidátek může být skutečnost, že se nikdo k převzetí nejvyššího postu na městském úřadě nebude hlásit. Ono taky nepůjde o žádné terno. Budovat nebude z čeho. Spíš budou na stoje jiné otázky. Třeba jak se vrátit z budovatelské euforie,den za dnem nafukující majetek města, k jeho udržování (a možná nějaké redukci) a opravám, které se dnes hlásí na každém kroku - skoro v každé ulici. Když se to všechno spočítá, bude z toho slušná položka rozpočtu.

Bez dohody to dlouhodobě nepůjde

Lidé mají tendenci nevěřit druhým, když je poučují. Mají rádi (a zároveň je to bolí), když si vše zažijí na vlastní kůži. Teprve pak tomu věří. Proto není doma prorokem ten, kdo se nabitý zkušenostmi, vrací ze světa a chce druhým ušetřit budoucí problémy. Prostě mu to není věřeno. Hledá se, co má asi za lubem, když mluví o spolupráci, o diskuse, o dohodě. To přece není normální, řekne si člověk, který si ještě nevyzkoušel, že bez diskuse, respektu a ohleduplnosti k názorům druhých není dlouhotrvající rozvoj, který spojuje a nikoliv rozděluje.
Karel Zvánovec přinesl, měřeno jednoduchou a černobílou optikou - Lomnici rozvoj. Majetek města se dramaticky zvětšil. Vzniky nové stavby, bohužel i nové pomníky ve smyslu, který mi Češi a Moravané tak dobře chápeme. Především však současný starosta, tak jak stavěl, tak taky kopal hluboký příkop - brázdu mezi ním a jemu věrnými a zbytkem města. Využíval toho, že většině lidí je rozhodování o budoucím směřování města bohužel docela jedno. Jenže vykopaný příkop je tak hluboký, že do něj padá už i starosta sám a lidí, kteří by mu podali ruku, aby se udržel nahoře, rychle ubývá.
Pro Lomnici tak přišel čas, aby se otevřeně, hluboce a třeba i vášnivě diskutovalo o tom, jak dál. Tahle rovnice by měla mít vždycky společný jmenovatel - obyvatele a město jako takové. Měřítkem kvality pak budou dlouhodobost přijatých rozhodnutí.   

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář