Jdi na obsah Jdi na menu
 


28. 6. 2010

9. ročník hasičské soutěže

 

O POHÁR STAROSTY MĚSTA LOMNICE NAD LUŽNICÍ a ZAHRADNÍ KRB OD FIRMY FORWARD

 

ObrazekDne 19.6.2010 jsme uspořádali již devátý ročník soutěže v požárním útoku na Farské louce v Lomnici nad Lužnicí. I když bylo před soutěží deštivo, tak se nakonec počasí trochu umoudřilo a bylo celkem solidní počasí. Protože naše vybavení již není na dostatečné úrovni, což popíši na závěr, tak jsme museli běžný požární útok trochu upravit. Nádrž jsme zakopali pod úroveň terénu a na trať jsme, jako překážku, umístnili bariéru s oknem.

 
Na startu se jako první ukázalo družstvo našich mladších dorostenců i když spíše žáků,Obrazek protože všichni jsou ještě ve věku 14 až 15 let. V letošním roce se nám totiž podařilo přihlásit deset mladých členů. Naši nejmladší ukončili útok s časem 78,10 sekund.
Do soutěže o jeden z krbu od našeho sponzora Ludvíka Kročáka nastoupila dvě družstva žen. Krb vyhrálo družstvo žen z Frahelže s časem 65,81 a na druhém místě skočily ženy z Branné s časem 81,80.

  
ObrazekHlavní soutěže mužů o pohár starosty se účastnilo celkem devět družstev. Na prvním místě skončilo družstvo mužů z Frahelže časem 40,73, na druhém místě Vlkov B – 47,04, třetí Vlkov A 48,22, následovala Ponědrážka – 58,09, Branná 58,20, Lomnice muži – 58,20, Lomnice dorost - 66,44, Novosedly nad Nežárkou – 70,66 a Domanín – diskvalifikace.
Prvních pět družstev se utkalo o další krb od firmy Forward – Ludvík Kročák. Z tohoto klání vyšlo opět vítězně družstvo z Frahelže s časem 46,78, na druhém místě bylo družstvo Ponědrážka – 49,22, třetí Branná – 50,72.

  
Jak jste si všimli tak oproti loňskému roku jsme si pohoršili, loni jsme totiž byli na Obrazekprvním a druhém místě. Loni to bylo i tím, že použitím okna a sání jsme některá družstva překvapily. Ono je to ale i v našem vybavení, které není z nejlepších. Jak mohu vysvětlit mladým hasičům, že i když vše rozeběhnou výborně, že musí čekat na vodu. Naše mašina protlačí hadicemi vodu za cca 14 až 15 sekund. Nejlepší stroje protlačí vodu na tři hadice B a čtyři C v časech okolo osmi sekund. A když vezmete v úvahu, že při běžném útoku na dotykové terče v této sestavě hadic se nejlepší časy pohybují okolo 18 sekund, tak je asi každému jasné, že už v klasických soutěžích mnoho šancí nemáme.

  

ObrazekV dřívějších dobách bývalo běžně, že při požárním útoku se používala jednotná přenosná stříkačka PS-12. Motor původně Škoda 981 (Octavia Super), objem válců 1221 ccm, výkon 25 kW. Později se začaly používat motory TAZ 1500. V posledních letech se začaly motory přestavovat na objem cca 1,6 litru, 1,8 litru, 1,9 a nyní už začínají být běžné objemy motorů 2,0 litry. Poslední motory už tak mají výkon 82 kW a točivý motor zhruba 200 Nm. Součástí těchto motorů jsou samozřejmě i přiměřeně výkonná čerpadla s větším výtlakem. A teď to nejpodstatnější cena, ta se pohybuje u nejvýkonnějších strojů někde v rozmezí 150.000 až 180.000,-Kč. A na to jako sbor, který si na vše musí vydělat sám, samozřejmě nemáme.

 

A to je zde ještě další vybavení: sací koš cca 3.500,-Kč, 2 kusy savic cca 6.000,-Kč, Obrazeksada hadic cca 17.000,-Kč, rozdělovač cca 7.500,-Kč, 2 proudnice C cca 3.000,-Kč. Celkem tedy zhruba 37.000,-Kč. A to nejsou jediné náklady na vybavení družstva, sada přileb například stojí asi 8.000,-Kč, k tomu si připočtěte oblečení a jste bez problému při vybavení družstva nad 50.000,-Kč. Potom zde ještě jsou náklady na pohonné hmoty, běžný servis a nákup náhradních dílů. Byl bych velmi rád, kdyby to naše mladé hasiče neodradilo. Snad se nám podaří postupně brigádami, pořádáním plesů a od sponzorů získat dostatek finančních prostředků na vylepšení našeho vybavení. Pokud by někdo ze čtenářů toho příspěvku chtěl jakýmkoliv dílem tomuto snažení pomoci, tak budeme velmi rádi. Stačí se obrátit na kohokoliv z našich členů.

 
Za SDH Lomnice nad Lužnicí jednatel Vladimír Vácha

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář