Jdi na obsah Jdi na menu
 


Do Lomnice se vrátilo štěstí

19. 11. 2010

Jiří  Ko s


   V Lomnici máme opět mistra kominického - pana Faktora, což považuji za velké plus. Vrací se k nám totiž doba komínů, lidé šetří na drahém plynu a přes zimu raději topí v kamínkách a v kotlích na pevná paliva. Z hlediska ekologie špatné, ale pro nás „Odvýplatykvýplatě“ jediné možné východisko. Proto kominíka potřebujeme a jak se zdá, bude ho třeba víc a víc, protože se příští rok zpřísní kvůli pojišťovnám vyhláška o topení.
  kominik.jpg Pamatuji na lomnického kominíka Škardu. Byl to vysoký, hubený pán a bydlel v Nádražní ulici – tehdy Leninově třídě ve vile u Suchomelů. Jezdil dost často na mopedu, choval se velice mile a ochotně, nebál výšek a nezanechával za sebou nepořádek. Pamatuji si, jak při příchodu na mojí matku zodpovědně volal: „Paní sundejte si na dvorku prádlo, je tu kominík! Nebo můžu přijít i zítra…“ Je to neuvěřitelné, ale moje babička ho při placení často chytávala za knoflík, aby v domě zůstalo štěstí. I já to jednou zkusil. Tehdy jako školák a s úsměvem na tváři, ale teď s odstupem času toto gesto beru stejně vážně jako babička. V našem domě se štěstí a láska vždy držely.
   Pak už do Lomnice dojížděli jen cizí kominíci a až odkudsi z Jindřichova Hradce. Od objednání to trvalo hodně dlouho, než se jejich práce zákazník dočkal. Tenkrát to vypadalo, že kominíci snad vymřou jako dinosauři. A tak jsem si komín raději čistil sám. Půjčil jsem si štětku od tchána, který býval v mládí také kominíkem a podle jeho rad jsem komín protáhl. Teď to ale kvůli potvrzení stačit nebude.
   Jsem moc rád, že má Lomnice svého mistra kominického. Nepotkáme ho sice na ulici v tom tradičním obleku s bílou čepicí a se štětkou přes rameno, tudíž ho nemůžeme ani chytit za knoflík pro štěstí, ale vídáme jeho červeně auto s nápisem kominické firmy. A tak se můžeme pro štěstí chytnou třeba za zpětné zrcátko jeho vozu, ale s pocitem, že až budeme potřebovat vyčistit komín, máme se kam obrátit.
     
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář