Jdi na obsah Jdi na menu
 


Strašně nerad mrhám penězi - rozhovor s Petrem Baštýřem

29. 5. 2014

Den rozhovoru: 20. května 2014
Tázal se: Lumír Šarman

Jako jediný z rady města podnikáte. Můžete popsat, čím vším se zabýváte?
V první řadě máme rodinou pekárnu. Zboží z ní prodáváme ve svých prodejnách a zavážíme i jiné. Máme prodejny tady, v Jindřichově Hradci, Lišově, Třeboni, v Českých Budějovicích i v Praze. Bratr má pronajatou Farskou louku. Pokračujeme v cestě, kterou nastavil otec. A pokračujeme dobře, protože naše firma nás dokáže uživit – celou rodinu a naše zaměstnance.

Jak jste se podnikání dostal?
V roce 1992 jsme začali podnikat společně jako rodina. A od té doby nás to drží.

Když jsme u podnikání, jaké pro něj jsou podle vás podmínky v České republice?
Ty podmínky nejsou úplně ideální.

A kdybyste je měl tedy změnit, o co by šlo?
To by bylo na dlouhé povídání.

Tak vyberte jednu věc.
Státní sféra by měla pochopit, že HDP vytváří a daně platí hlavně střední podnikatelská vrstva. Z nadnárodních koncernů tu daně nezůstávají. Až tohle pochopí, budeme se tu mít stejně dobře jako v Německu, kde to pochopili v padesátých a šedesátých letech (20. stol. pozn. LŠ). Třeba různé byrokratické tahy znepříjemňují zdejší podnikání.

Vidíte pozitivní posun spojený s novou vládou?
Zatím je to spíš v rovině slibů. Ještě nic neukázali.

Nedávno jsme slavili desetileté výročí od vstupu do Evropské unie. Jak naše členství hodnotíte?
To je zajímavá otázka. Myslím si, že je dobře, že jsme do EU vstoupili. Každý musíme dnes někam patřit. Obávám se chvíle, kdy přejdeme na společnou měnu. Ukázalo nám to Slovensko. Měl jsem tam rodinu a pamatuji si, když nám tchán na Silvestra nadšeně volal: „Tak my už máme euro!“ (Slovensko zavedlo euro od 1. ledna 2009, pozn. LŠ) a já mu tehdy řekl, že mám pocit, že za rok za dva budou možná nadávat. A pak k tomu došlo.

Obáváte se přechodu na společnou měnu u nás?
Z toho mám skutečně hrůzu. Jinak ale s naším členstvím souhlasím, s tím že jsme třeba v Schengenu. Všechno se zjednodušilo.

Pojďme do Lomnice, kde oba bydlíme. Jak se vám tu žije?
Dobře. Jsem tady spokojený. Žiju tu od narození s dvouletou přestávkou, kdy jsem byl na zkušené.

Jste členem rady města. Zeptám se vás tedy stejně jako všech vašich kolegů: jak hodnotíte činnost rady v uplynulém volebním období?
Dovolím si tvrdit, že to nebylo až tak nejhorší. Docházelo k výměnám názorů, ale to k demokratické společnosti patří. Nicméně poslední rok už bych to nenazval fungováním. Došlo k rozdělení – dva členové rady mají vždy odlišný názor a tři další taky. Takže prakticky teď už nefungujeme jako celek.

Z některých náznaků by se dalo usuzovat, že se situace v posledních týdnech zlepšila. Je to tak?
To už je jenom kosmetické – takové hraní. Abychom to čestně dotáhli do voleb.

Jaký názor máte na práci starostky Ivy Novákové?
Zpočátku jsme byli, jak se říká na jedné lodi. Postupem času se to ale posunulo do jiné roviny. Paní starostka přestala rozlišovat mezi rovinou pracovní – že jsme za něco zavázáni našim voličům – a rovinu osobní. Všechno začalo být osobní. Proto v posledním roce, roce a půl došlo k velkým rozkolům.

Čím to začalo?
Začalo to vlastně zakázkou na činžák na Třeboňské ulici. My jsme si před volbami řekli, že už to nebudeme dělat jako bývalé vedení. To znamená, že nebudeme preferovat pořád stejné firmy a lidi. Paní starostka na tuhle cestu sklouzla a to byl ten mezník, od kterého jsem s ní já osobně začal mít velký problém.
   Starostka má v kompetenci zadat zakázku do dvě stě tisíc. Bohužel docházelo k čachrům – rozmělňování zakázek paní starostkou, aby o nich mohla rozhodovat sama. Takhle to tvořila a tvoří to do dneška.
   Tady byla preferována firma PENA (Firma PENA s.r.o. patří ze 100% Petru Najdrovi z Lomnice. Má základní jmění 200.000 Kč a byla Krajským soudem v Č. B. zaregistrována 9. 2. 2012. Mezi její předměty podnikání patří výroba, obchod a služby, hostinská činnost, montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení a provádění staveb, jejich změn a odstraňování. Pozn. LŠ). Pracuje na mnoha místech v Lomnici. Teď, aby paní starostka zavřela všem pusu, jak se říká, bylo udělané výběrové řízení na opravu komínů v čísle 403. Tam firma PENA záměrně svou nabídku nadhodnotila, aby nevyhrála.
  Já strašně nerad mrhám penězi jak svými tak i státními a proto se mi takové chování paní starostky nelíbí.

Co jste proti takovému postupu udělal?
Začali jsme proti tomu bojovat.

Kdo je to „my“?
Pan Bílek, pan Řepa a já. Najednou jsme se stali psanci. Došlo to tak daleko, že když jsme něco paní starostce na radě neschválili, dohodla se s LKNK (v zastupitelstvu toto sdružení reprezentují P. Krejník, K. Zvánovec, J. Pumprová a Ing. Kubešová, pozn. LŠ) a nechala si to schválit na zastupitelstvu.
   Další případ. Bylo schváleno sekání trávy na hřišti TJ Tatran. Tatran je soukromý subjekt. Nechápu, proč by měli občané Lomnice platit ze svých kapes sekání soukromému subjektu.

V minulých volbách jste kandidoval za místní ČSSD a uspěl. Čtyři roky předtím jste byl také zvolen – tenkrát za SNK Sdružení občanů města Lomnice. Proč jste se rozhodl vstoupit do politiky?
Tehdy se mi tady něco nelíbilo a bláhově jsem si myslel, že se to dá změnit. Poprvé jsem se do zastupitelstva dostal z druhého místa na kandidátce. Z druhé kandidátky uspěla paní doktorka Orlová, takže jsme tam byli my dva plus dva zastupitelé za ODS a proti nám jedenáct lidí z LKNK. Přesila to byla obrovská. Něco se podařilo. Nastoupil jsem do vlaku. Říkal jsem si, že kdyby byla větší podpora, dalo by se udělat víc. Když mě tedy v roce 2009 oslovil doktor Bílek, přijal jsem jeho nabídku jako nezávislý kandidát. Bylo to dobré mužstvo a já si říkal, že s ním už by se liga mistrů dala hrát. Je fakt, že plány byly trochu jiné než následující skutečnost. Nemohly za to naše ideály. Všechno v podstatě zhatila jediná osoba, která byla vybrána jako lídr.

Tím myslíte Ivu Novákovou?
Ano.

Tak proč jste v průběhu volebního období něco neudělali? Přemýšleli jste o jejím odvolání?
Ty pokusy tady byly. Jednali jsme o tom na přelomu roku 2011 a 2012. Bylo to připravené. V tu chvíli jsme se zachovali jako skuteční političtí amatéři. Od té doby jsme dostali nálepku pučistů. Protože podnikám, druhá strana mi nemohla prakticky uškodit. Kdo to odnesl, byl pan Řepa jako ředitel Služeb města.

Do jaké míry jste naplnili velká očekávání vašich voličů v posledních volbách?
Já myslím, že se tady podařilo hodně věcí. Sám jste svědek. To, že jsme se hádali, je věc druhá. Podařila se rekonstrukce Budějovické, teď bude dokončena kašna, připravuje se dětské hřiště, prodali jsme pozemky v průmyslové zóně, o město se namísto Lomnice servisu starají Služby města. Skončil Eurest a pod školou vznikla jídelna – další příspěvková organizace města. Jestliže někdo očekával milionové zisky, tak ty nejsou. Ani být nemohou. Nicméně strávníci jsou spokojení a jídlo i služby jsou kvalitní. Řekl bych, že jsme více méně své sliby splnili.

Je něco, co vás mrzí?
Mrzí mě jediná věc. Nedokázali jsme si jako dospělí lidé sednout a všechno si v těch pěti lidech vyříkat. Prali jsme špinavé prádlo na veřejnosti. To není můj styl.

Chcete kandidovat i do příštího zastupitelstva?
Na tuhle otázku teď nedokážu odpovědět. Osloven jsem byl, ale nejsem ještě rozhodnutý.

Jednu kandidátku staví současná starostka. Jaké šance jí dáváte?
Myslím, že ligu mistrů si nezahraje.

Kdo by podle vás měl stát v čele města po příštích volbách?
Měl by to být v každém případě dobrý manažer, který pomůže Lomnici dostat se z nynější situace nebo jí alespoň nepovede ke zhoršení. Dál už město nezadlužovat. Měl by umět dobře jednat s lidmi a měl by se obklopit schopnými lidmi.

Splňuje tahle kritéria Iva Nováková?
Ne.

Splňuje je Karel Zvánovec?
Bez komentáře. K němu se vyjádřili voliči v roce 2010.

Mám tu tradiční otázku na konec: co teď podle vás Lomnice nejvíce potřebuje?
Podle mého názoru potřebuje tohle město nějaké multifunkční zařízení, kde by se daly pořádat různé městské akce, plesy. V zimě i v létě. Bylo chybou, že když byla otevřena náruč s dotacemi, tak se toho nevyužilo. Že se třeba objekt bývalého Svazarmu nerekonstruoval. Místo toho se postavily byty Dr. Kuny, které Lomnici moc nepřinesly, byť se členové LKNK snaží tvrdit, že se financují samy. Není to pravda. Ten dluh se neustále prohlubuje. Je tam plno neplatičů. Jsou potřebné rekonstrukce – jde o majetek města. Netvoří se fond oprav.
   Samozřejmě by se měly uklidnit mezilidské vztahy. To je priorita. Komunální politika vůbec není o stranách, ale o lidech. Všichni se tu známe a vidíme si do talíře. Měli bychom tedy spolu komunikovat, táhnout za jeden provaz. 
   Vrátím se k multifunkčnímu zařízení. Je skutečně smutné, že když na to přijde, musíme dělat ples buď na Rychtě, nebo lomničtí hasiči pořádají ples v Ponědraži. To mě skutečně mrzí.

Jenže co s Farskou loukou?
To byl jeden z megalomanských projektů, který vůbec nesplňuje potřebné požadavky v zimních měsících. Navíc už teď je potřeba do tohohle objektu dál investovat.

Děkuji vám za rozhovor.
 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Svatá pravda od svatého Petra

(Fanatic, 4. 6. 2014 21:50)

Konečně někdo řekl pravdu, jak to v tom našem maloměstě funguje a za to si tě vážím, Petře. Myslím, že ustát funkci nezávislé starostky a nepodlehnout pokušení dokáže jen silná osobnost a tou naše paní inženýrka rozhodně není. Předvedla nám to dokonale. V politice se chyby bohužel neodpouští, účet Vám vystaví občané města napodzim o tom nepochybuji.
Také jsem moc rád, že v následujících volbách budete, paní starostko, kandidovat za svojí stranu a nebudete dál dělat ostudu lidem z ČSSD, kteří ve Vás vložili důvěru kterou jste bohužel využila posvém.