Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s R. Bílkem, duben 2014 - 2. část

21. 4. 2014

Roman Bílek: Spálil jsem se dost a nemám to zapotřebí    (dokončení rozhovoru z 1. dubna 2014)

Lumír Šarman

Vraťme se k vašemu hodnocení práce starostky Ivy Novákové.
Ať řeknu v tomto okamžiku cokoliv, bude to špatně. Je jasné, že dnes je starostka na straně pana Zvánovce, a podle mě, plní jeho pokyny. Režie probíhá z Tatranu. Loutkové divadlo.
   V čem jsem se tragicky a nejvíc zmýlil, byla píle paní Novákové. Prakticky dva dny z týdne není v práci - pardon, v zaměstnání. Pokud jsem byl informován, sama se chlubila na zastupitelstvu, že jezdí učit do Budějovic (asi aby si chudák přivydělala). Má tolik práce, že přijala tři nové zaměstnankyně. Říká se, že jedna otvírá obálky, druhá je zalepuje a třetí za ni bere telefony. Je veřejným tajemstvím, že paní starostka se nemůže funkci plně věnovat. Její častá nepřítomnost na pracovišti je evergreenem stížností občanů.
   Když si to vynutila situace a některé věci bylo nutné řešit, nebo podepsat, protože nebyla v práci, a pustil jsem se do toho, tak dnes za odměnu čelím několika trestním oznámením včetně zneužití pravomoci veřejného činitele.  Na ministerstvo poslala uplakaný dopis, že si „uzurpuju moc v Lomnici“. A odměna?
Jsou týdny, kdy prakticky i dvakrát týdně chodím na výslechy na kriminální policii. Je ale pravda, že udání paní inženýrka podepisuje.

Jak hodnotíte práci Služeb města?
V životě nebylo město uklizenější. Nikde již nevisí cedulky „ v zimě se neudržuje“.  Sběrový dvůr i kompostárna fungují. Pan Řepa jako ředitel odvádí dobrou práci – klobouk dolů. Zde je člověkem na svém místě. Pochvala s hvězdičkou nejen jemu, ale celému kolektivu.  Pan Řepa nikdy ale neměl směšovat dvě funkce. Radního a ředitele. Tento názor mám od začátku.

Rozmlouval jste mu to?
Ano a tvrdě. Kdyby nebylo souběhu jeho funkcí, možná by nedošlo k takovým sporům se starostkou. To se dalo předvídat. Takhle to nefunguje a fungovat nemůže. Je to škoda.

Paní starostka v rozhovoru s počátku března řekla, že se v některých lidech v politice zklamala,včetně vás. Rozešla se s místní organizací ČSSD.
Ona se s ní nerozešla.  Byla vyloučena. Protože její povahu znám, a předvídal jsem při její ješitnosti krutou odezvu, byl jsem na schůzi jediný, kdo nabádal členy, aby si to rozmysleli - důkladně rozmysleli, její vylučování. Argumentoval jsem, že si dokáži představit, co bude následovat. Bohužel všichni členové byli nakonec pro vyloučení. Nikdo se jí nezastal.
   A její vyloučení z ČSSD? S  tím nemá Místní organizace co dělat. Vyloučil ji okresní výbor v Hradci pro hrubé porušení stanov bez našeho popudu. Nezaplatila chudák  příspěvky…
A co se týká jejích osobních zklamání? Opravdu ji "zklamalo" hodně lidí. Asi proto vyměnila prakticky všechny spolupracovníky na městě a pak „prodala“ i nás. Ale vážně. Ono to bude trochu hodně obráceně. Víte, lidé, kteří „mění“ často svoje „přátele“, nebývají důvěryhodní. Není chyba spíš na její straně, a než v těch všech ostatních?
   Řízení města je o něčem jiném. Chtěl jsem paní Novákové předat své kontakty a ona, jako inteligentní člověk by pak město povznesla a přinesla mu prospěch. Měli jsme dveře otevřené ke všem finančním i osobním zdrojům z kraje, z parlamentu, do senátu. Tedy žádný Machiavelli nebo šedá eminence atpod. Jenom rozjezd a… Bohužel, svoje stále častější neúspěchy starostka nyní obratně přehazuje na jiné, tajuplně hovoří o „šedé eminenci“, spiknutí, o válce, vše proti její osobě. Prostě si hraje na chudáčka.  Ve skutečnosti se zmohla na pletichy. To starosta - osobnost, nedělá.

Proč jste se toho tedy před minulými volbami ujal a vedl sestavování kandidátky ČSSD?

To je v pořádku. Kdo jiný by měl sestavovat kandidátku sociální demokracie, než předseda MO ČSSD? Zde musím poznamenat, že bohužel má pan Zvánovec hodně podobné charakterové vlastnosti jako nynější paní starostka. Zvánovec mě vnímal jako nevítanou konkurenci, která se mu nepodvolí. A protože byl vždy zvyklý vše mocensky zlomit, tak když narazil, pokusil se mě osobně i profesně zničit. To byl ten druhý důvod vzniku protikandidátky. To se mu nepovedlo a jak už to tak v životě bývá, pan Zvánovec odvál do předčasného starobního důchodu. Boží mlýny zamlely tentokrát rychle.

Proč by Iva Nováková teď spolupracovala s tím, koho dříve tak vehementně kritizovala?
Tonoucí se stébla chytá. Od nás jí již téměř nikdo nevěří. Nemá oporu ani podporu. Snaží se vstupovat do spolků, aby si nalákala lidi. Pokud ale mám správné informace, tak její eskapády na akcích jsou již proslulé v celém okrese. Ostatně jak jsem řekl. Lomnice je malá a lidé vám to řeknou, i když se neptáte. Se Zvánovcem si prý už hezkých pár měsíců tykají. Jenom tykají?  Na Tatranu byla také viděna, a ne jednou.  Asi šla potmě kontrolovat zavlažování trávníků. Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. Ty slaďoučké řečičky o jednání napříč spektrem ať si nechá. Pan Baštýř tomu trefně říká „medy“.

Budete kandidovat v podzimních komunálních volbách?
Když to shrnu – myslím si, že co jsem mohl, to jsem už pro Lomnici v politice udělal. Zprostředkoval jsem prodej prakticky neprodejných pozemků v průmyslové zóně, a pokud se to povede, vzniknou tu i pracovní příležitosti. Prodali jsme nevyužívané pozemky ve středu města pro výstavbu domu pro tělesně postižené. Město dostalo hezkých pár milionů. Dotáhl jsem do konce s panem Soukupem rekonstrukci Budějovické ulice v době, kdy s paní starostkou už na kraji téměř nechtěli jednat. Největší radost má z toho, že lidé mají novou bezbariérovou ordinaci.
   Žádné mocenské ambice nemám.  Jsem otrávený a znechucený žalobami a trestními udáními. Političtí rivalové to berou tak, že když zničí Bílka, padnou i Řepa a Baštýř. Někteří z nich se chovají jako nekulturní hovada. Berou to jako hru o život, jako boj. Pletou si schůzi zastupitelstva s fotbalovým utkáním. Představení FANKLUBU pana Zvánovce na posledním zastupitelstvu, to byl fotbalový kotel. Ne zastupitelstvo. Na zvracení. Kamerový záznam se nedá ani dokoukat do konce. Otrávili mě. Ubírají mi sílu na moji jedinou radost, jednu z mála věcí, která mě těší - na  medicínu.

Jací lidé by měli od podzimu stát v čele Lomnice?
Pro Lomnici je neštěstí takzvaný kult starosty. Ten má svůj aparát a lidi, kterými se obklopí a s kterými by měl spolupracovat. Zatím se to opakovaně zvrhlo v kult osobnosti.
 Pokud potom proběhne špatná volba, tak je to tragédie. V Lomnici by to chtělo něco úplně nového. Chtělo by to nové tváře, nový vítr. Lidi nezprofanované politikou. Soudružka Pumprová už tam nemá co dělat, já taky ne. Zvánovec, ten ať je v důchodu a chová žížaly…   Krejník?  Trénování mládeže a řev na hřišti je opravdu něco jiného, než vedení města.  Nováková?  To je zbytečný komentář.
   Myslím, že nemáme právo - to je můj osobní názor - jako kandidátka ČSSD kandidovat někoho na starostu. Morální právo. Po tomhle fiasku v žádném případě. Ale měli bychom podpořit konstruktivního, přímého a pilného člověka. Měl by být inteligentní, nezaujatý a mít nadhled. Takových moc není.

Kdo je skutečným lídrem místní organizace ČSSD? Pan Řepa nebo vy?
Já jsem panu Řepovi v podstatě přenechal funkci předsedy místní organizace, protože se chci z veřejného života stáhnout. Chci se naplno věnovat svojí práci. V žádném případě nechci stát v pozadí nebo něco takového. Spálil jsem se dost a nemám to zapotřebí.

Poslední otázka: co podle vás Lomnice teď nejvíce potřebuje?
Podle mého názoru potřebuje Lomnice – pokud má jako město přežít – získat zdroj příjmů. Zdroj, který bude v klidu živit obyvatele a přinese městu peníze.  Ať už to bude zpracovna ryb nebo turistický ruch nebo něco jiného. Bez toho město nepřežije.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Diagnóza Zvánovec

(jh, 22. 4. 2014 10:38)

Pane doktore, v Bohnicích už mají pro Vás diagnózu, tohle je už opravdu na úrovni bájí pana Petišky. :D