Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s R. Bílkem, duben 2014 - 1. část

21. 4. 2014

Mám své zájmy a preference

Otázky 1. dubna 2014 kladl Lumír Šarman

V jednom ze svých komentářů k dění v Lomnici jsem vás nazval lomnickým Machiavellim. Rozzlobilo vás to?

Spíš překvapilo. Osobně si myslím, že to přirovnání pokulhává. Takhle to asi nebude.  Já mám své zájmy a preference. Mám rád svoji práci, stále mě baví a plně vytěžuje, takže v životě nebylo mým cílem něco manipulovat nebo ovládat. Proč? Co z toho? Prestiž mi to nemůže zvýšit.
   Snažil jsem se Lomnici spíš prospět, v něčem jí pomoci, napravit něco, co jsem si myslel, že není v pořádku nebo v souladu s mými představami nebo obecním blahem, jak se to vzletně říkává. Například zastavit zadlužování. Ale manipulovat, to ne, takhle to není.

Jak dlouho už se pohybujete v komunální politice?

Tuším, že od roku 1994.

Vzpomenete si ještě na úplné začátky v roli zastupitele? Jaké to tehdy bylo?

Vzpomenu. Ono je to zvláštní – teď odpovídat přímo vám.  Musím naprosto zodpovědně dnes, po letech, říct, že na prvního starostu, inženýra Šarmana, vzpomínám velice rád. To byly možná nejlepší časy, které v Lomnici, alespoň co se týče politiky, byly. Atmosféra byla poměrně přátelská. A když došlo k nějakým sporům, vždycky to bylo konstruktivní – ku prospěchu obce, ne jednotlivců. Žádné dluhy nebo megalomanské stavby. Jen praktické užitečné věci. Připomenu plynofikaci Lomnice.

Jak se Lomnice od těch let změnila?

Za dvacet let se změnilo poměrně hodně. Změnili se lidi, změnilo se jejich jednání a chování. Změnilo se i město. Obec se rozrostla, ale dle mého názoru, ne v tom rozsahu, v jakém to potřebuje. Vznikla megalomanská monstra.  Monstra poměrně náročná a drahá na údržbu. Profitovali jen řiťolezci pana exstarosty a kamarádi. Dluhy rostly.
    Je pravda, že na hřišti hraje spousta dětí, ale běžeckou dráhu využívá pár lidí. Kino pustne, Farská skomírá, „nové“ bytové domy Dr. Fr. Kuny jsou v havarijním stavu, náklady na opravy rostou… Všechno to stálo to ohromné peníze. Víte, ono to okřídlené úsloví“ neber to, když ruka páně je otevřená“, mám tím na mysli dotace- je velmi, velmi zrádné.  Dodnes si vzpomenu ne slova bývalého ekonoma. Nasedneme na vlnu dotací a pojedeme. Když jsem se ironicky zeptal, jestli ví, co se stane, když vlna narazí na „mělčinu“, až dojdou dotace, nevěděli.  TSUNAMI přece. A to se stalo v Lomnici. Pokuty, vratky dotací, penále… To je smutná tečka za dotačním boomem.
   Jedna z mála efektivních akcí pro město byl sběrový dvůr. Průtah Lomnicí byl také potřebný, renovace kanalizace na Budějovické také.  O kompostárně raději nebudu hovořit. Takový malý „strahovský“ tunýlek.
   Podle mého názoru se mělo více investovat do infrastruktury a do rozvoje pracovních příležitostí. Třeba podpořit turistický ruch a malé podnikání. Myslím, že to mohlo Lomnici krásně živit. Turistika je totiž nejméně nákladný průmysl na investice a tím nejefektivnější na zisk.
   Z osobních úspěchů připomenu, že se mi podařilo prodat pozemek v průmyslové zóně, kde by měla vzniknout zpracovna ryb. Do kasy města přiteklo několik milionů korun. Jen na okraj, předchozí vedení neprodalo v průmyslové zóně, pokud vím, ani metr.  Celkově ale nemyslím, že všechny minulé investice byly vždycky pro Lomnici optimální.

Dlouhé roky jste součástí vedení města, takže to, co se nepodařilo, přičítáte i sám sobě?

Samozřejmě. Každý z nás má na tom svůj podíl. První, kdo prokouknul zadlužování města panem Zvánovcem, byla ODS, a já jsem jim, bohužel, za pár let musel dát za pravdu. Od té doby jsem začal bojovat proti zadlužování města a tím jsem začal mít s pravým Machiavellim Lomnice problémy.
   Když si projdete zpátky, kdo kandidoval za Lomnický klub nezávislých a jak všichni skončili, tak zjistíte, že ta garnitura se obnovila několikrát. Kde jsou Petera, Hes, Bednář, Vrchota, Rameš?  Zůstali jen dva – skalní jádro. Nebál bych se ho nazvat komunistickým. Na sebe nabalili nové naivky. Bohužel, i je čeká kruté vystřízlivění.

Jaký máte dnes vztah ke Karlu Zvánovcovi? Trvá ještě vaše vzájemná antipatie?

Ze strany pana Zvánovce trvá. Jeho povaha je nesmírně mstivá, ale to je nejenom moje zkušenost.
A pro mě? Je už jen vzduch.

Jste obvodní lékař. Hodně lidí k vám chodí ze svými problémy a vy jim je pomáháte řešit. Myslíte si, že vás to zvýhodňuje v soutěži o hlasy těchto voličů?

Určitě. Tak to je ve všech obcích, v celém světě. Kantor, farář a doktor byli vždy lidé ctěných profesí.  Ale obecně.  Všichni lidé, zejména vzdělaní a ctění, kteří přicházejí hodně do styku s ostatními občany, mají vždy fóra.
   Ale není to jenom o kontaktu s lidmi. Jde o to, jakého si vás lidi ošacují – jací ve skutečnosti jste. Tak vás prostě berou, tak si vás pasují. Garantuji vám, že pokud budete perfektně vykonávat svoje zaměstnání, budete slušní, vstřícní a ochotní, tak se například jako zahradník můžete dostat snáze do zastupitelstva, než ostatní.

Pojďme k současné situaci v Lomnici. Jste, pokud se nepletu, první místostarosta, člen rady. Jaký je váš pohled na fungování městského úřadu, starostky a zejména rady?

Pokud jde o to, jestli jsem první místostarosta, nebo ne, to je tak: když se to vedení města hodí, tak jím jsem. Když to není „potřeba“, tak pořadí (první nebo druhý) prostě popřou. To je klasika. Už tento fakt hodně vypovídá na otázku, jak se spolupracuje s paní inženýrkou. Pokud jde o práci rady myslím, že po většinu volebního období pracovala rada velmi slušně – až do okamžiku, kdy došlo ke sporům.
   Vygradovalo to osobními spory pana Řepy s paní starostkou, které přerostly do pracovní roviny, což narušovalo jednání rady. Začal se lámat chleba, začalo se hledět na detaily a bylo zle. Také praskly první úlety paní starostky a osobní msta přerostla ve vendetu. Bezohledně vůči obci.  Osobní spory povýšila nad obecní blaho. Vše, co není v souladu s jejími představami, bere jako útok na svojí osobu. Typická velkopanská paranoia. Moc, moc chutná.

Hodně se diskutuje o tom, že rada „nepracuje“. Jak je tomu ve skutečnosti?

Rada nebyla svolávána řadu měsíců. Právo svolat radu si osobuje paní Nováková. Když rada proběhla, paní Nováková nepodepsala zápis. A bez jejího podpisu neplatí. Navenek se to prezentuje jako fakt, že „rada nepracuje“. Ptám se: Jak může rada pracovat, když ji starostka nesvolá? A když schůze proběhne, svolána místostarostou,  následuje několik udání, vyšetřování a nechutností kvůli údajné  neplatnosti schůze rady. Běda, když je něco v programu, co není paní starostce po vůli. To, že lidé nemají nájemní smlouvy, že nejsou přidělovány byty a tak dále, zůstává v pozadí a vůbec ji to nezajímá. Na zastupitelstvu pak dojemně lká, že to musí schválit zastupitelé, neb zlí radní nepracují…
   Chcete pikantní příklad? Nedávno se dokonce stalo, že nás, radní, paní starostka nechala čekat u sekretářky a odešla druhými dveřmi. Za dvacet minut jsme zjistili, že je pryč, že čekáme zbytečně. Šla domů. Později se vymlouvala, že měla jednání. Ve středu večer? Lomnice je malá. Viděli ji jít domů.
   Bavilo by vás to? Není ani pravda, že je rada nejednotná, že je rozdělena na dvojici Vácha - starostka a pak zbytek. Stačí se podívat na hlasování. Hlasuje se naprosto různě. A jaká „jednotná, nebo nejednotná“?  To snad bylo za komunistů. Dnes je demokracie, a každý máme právo na svůj názor a hlasovat musíme dle svého svědomí. Pikantní ovšem je, když občas starostka hlasuje sama proti svému návrhu. Nebo návrh, že bychom mohli schůze dělat v sauně? Vidíte, že na schůzích rady byla někdy dokonce i legrace.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář