Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s Petrem Baštýřem, bývalým starostou města

5. 1. 2022

Rozhovor s Petrem Baštýřem, bývalým starostou města

Lumír Šarman, 28. prosince 2022

V listopadu tohoto roku najednou odstoupil dosavadní starosta Lomnice nad Lužnicí, oba místostarostové a člen rady MUDr. Roman Bílek. Na jednání zastupitelstva       15. listopadu byla navíc odvolána zbývající členka rady Lenka Bäumlová. Na chvíli bylo město bez svého vedení. Víc jak týden řídil město pověřený zastupitel Petr Krejník. 24. listopadu byl oficiálně zvolen jako nový starosta. Místostarostkou byla zvolena Ing. Eva Krýdová. Členy rady města se dále stali Ing. arch. Zdeněk Urbanec, Jan Bernard a Karel Volf. Milovníci Hvězdných válek by tento obrat ve vedení Lomnice mohli pojmenovat jako „Impérium vrací úder“, protože po 3 letech panování dvoukoalice „Společně pro Lomnici“ (3 zastupitelé po volbách 2018) a Spolku pro zdravou Lomnici (5 zastupitelů) přichází na zbývající rok volebního období Lomnický klub nezávislých kandidátů (6 zastupitelů). 

Na počátku prosince jsem si o tom, proč rezignoval a co plánuje dál, povídal s dnes už bývalým starostou Petrem Baštýřem.

  

Proč jste se v listopadu rozhodl rezignovat na místo starosty?

Je za tím jediná věc – moje pracovní neschopnost. 30. září probíhal soud s bývalým zaměstnancem městského úřadu (Richardem Soukupem, pozn. redakce). Ten mě v budově krajského soudu napadl. Od té doby se léčím. Po dobu mé nepřítomnosti měli vést úřad dva místostarostové (1. Martin Chrt a 2. Martin Němec, pozn. redakce). Oba se nejdříve pustili do práce, nicméně brzy zjistili, že je to nad jejich síly, a rezignovali na své funkce. V té chvíli nastalo na radnici bezvládí. Nezbylo mi než podat rezignaci. 

Rozumím tomu správně, že jste se tak rozhodl, protože si vaše léčení vyžadovalo delší čas?

Ano. Zajímavé bylo, že mi první místostarosta jeden den volal, abych si nedělal starosti a vymarodil se, a druhý den rezignoval. 

Jak si to vysvětlujete?

Tak, že neměl absolutně představu, co ho čeká za povinnosti. Nechal se zvolit do funkce, myslel si, že za to bude brát jenom odměnu a vůbec nevěděl, co ta funkce obnáší. Místostarostové ještě na 15. listopadu stihli svolat zastupitelstvo. Na něm byl pověřen Petr Krejník výkonem pravomocí starosty. 

Jaký jste měl z odstoupení místostarostů pocit?

Nijak dobrý. Předcházelo tomu vypovězení koaliční smlouvy, kterou Martin Chrt označil za cár papíru.

Přišli jste tedy v zastupitelstvu o většinu.

Po minulých volbách (2018, pozn. redakce) jsme se dohodli na spolupráci s uskupením Společně pro Lomnici. My jsme měli 5 mandátů, oni 3. Z našeho uskupení (Spolek pro zdravou Lomnici, pozn. redakce) odešla po nějaké době Lenka Bäumlová a stala se solitérem. Pak došlo k vypovězení koaliční smlouvy Martinem Chrtem. Ten ji ale nevypověděl za Společně pro Lomnici, ale jenom za sebe.

Jak si krok Martina Chrta vysvětluje?

Úplně mu nerozumím. I když jsem byl na nemocenské, nabízel jsem místostarostům pomoc, kterou nevyužili. Pak najednou rezignují?

Jaké máte teď plány?

Vrátím se do podnikání. Chci pracovat s lidmi, kteří něco umí. Práce starosty byla škola života. Šel jsem do toho s nějakými ideály, bavilo mě to a něco za mnou snad zůstalo.

Z čeho tedy máte dobrý pocit?

Dobře fungoval kolektiv zaměstnanců. Všichni to byli odborníci.

Udělal byste něco jinak?

Udělal, ale to si nechám pro sebe. Hlavně bych se ale nespojil s takovým koaličním partnerem.

Co čeká nového starostu?

Rok práce a pak přijdou další volby.

Co je na starostování v Lomnici nejtěžší?

Mít v radě města lidi, kteří budou ochotní něco dělat. Po odchodu bývalého místostarosty Vladimíra Augstena si místostarostové převzali sběrný dvůr, ale po měsíci je to přestalo bavit a spadlo to na mě.    

V jakém je teď Lomnice stavu?

Finančně v dobrém. Na účtech je podstatně více peněz, než když jsem do funkce nastupoval. Je připravený projekt na novou tělocvičnu a mohlo by to konečně vyjít. Jasno by mohlo být na jaře.

To by byla největší akce za mnoho let…

Po každém starostovi něco zůstalo. Když se zeptáte, kdo udělal v Lomnici plyn, dozvíte se, že pan inženýr Šarman (starosta města v letech 1990-1998, pozn. redakce). Kdo opravil náměstí a některé ulice? Karel Zvánovec (starosta v letech 1998-2010 a 2014-2018, pozn. redakce). Kdo vybudovat sběrný dvůr? Starostka Nováková (2010-2014, pozn. redakce). Kdo udělal Nádražní a dětské hřiště? Baštýř. Každý starosta nějakou stopu zanechal.